Vizita e kryediplomatit kinez në Tiranë, Kina dhe Shqipëria zotohen për nxitjen e bashkëpunimit

30.10.2021 13:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vizita e kryediplomatit kinez në Tiranë, Kina dhe Shqipëria zotohen për nxitjen e bashkëpunimit

Këshilltari i Shtetit dhe ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi mbërriti të premten në Shqipëri, si pjesë e turneut të tij në katër vende europiane.

Gjatë qëndrimit në Tiranë kreu i diplomacisë kineze zhvillo takime të veçanta me presidentin e Shqipërisë Ilir Meta, kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Jashtme Olta Xhaçka.

Gjatë takimit, presidenti shqitpar Ilir Meta tha se Shqipëria është krenare për mbështetjen ndaj Kinës në rivendosjen e statusit të saj të ligjshëm në Kombet e Bashkuara dhe nuk do ta harrojë kurrë ndihmën që Kina i ka dhënë. Kina ka bërë përparim të jashtëzakonshëm dhe në të njëjtën kohë ka mbështetur gjithmonë parimin e barazisë midis vendeve të mëdha dhe të vogla në marrëdhëniet ndërkombëtare. Kreu i shtetit shqiptar theksoi në vijim se ka një potencial të madh për bashkëpunimin mes dy vendeve dhe se Shqipëria është e gatshme të zgjerojë bashkëpunimin konkret me Kinën në fusha të ndryshme, të forcojë bashkërendimin në çështjet shumëpalëshe dhe të nxitë brezat e rinj të të dy vendeve të rritin mirëkuptimin e ndërsjellë, për t’i dhënë një shtysë të re zhvillimit të marrëdhënieve shqiptaro-kineze.

Takimi i ministrit Wang me presidentin shqiptar Ilir Meta(Ministria e Punëve të Jashtme e Kinës)

Nga ana e tij, Wang Yi theksoi se 50 vjet më parë, me mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtarë, përfshirë Shqipërinë, Kina rifitoi me sukses vendin e vet të ligjshëm në OKB. Kina është e gatshme të punojë me Shqipërinë për nismën “Një brez, një rrugë”, për të forcuar shkëmbimet njerëzore, arsimore dhe rinore, për të çuar përpara miqësinë midis dy vendeve dhe për të vazhduar hapjen e perspektivave të reja për marrëdhëniet Kinë-Shqipëri.

Të dy palët theksuan edhe nxitjen e potencialit të bashkëpunimit në ekonomi, tregti, investime, turizëm dhe fusha të tjera.

Nga ana e tij, kryeministri shqiptar Edi Rama tha në takimin me kryediplomatin kinez se miqësia ndërmjet Shqipërisë e Kinës ka një histori të veçantë dhe një ndikim të thellë. Pala shqiptare e respekton Kinën, admiron arritjet e saj dhe vlerëson rolin gjithnjë e më të rëndësishëm të Kinës në arenën ndërkombëtare. Shqipëria do t’i përmbahet me vendosmëri politikës së “Një Kine” dhe shpreson të forcojë bashkëpunimin me Kinën në fusha të ndryshme.

Wang Yi tha se “Ne do të kujtojmë gjithmonë mbështetjen e drejtë të Shqipërisë dhe miqësinë e thellë mes dy popujve. Pavarësisht se sa të mëdha janë arritjet tona, ne do të vazhdojmë të këmbëngulim për barazinë midis vendeve të mëdha e të vogla dhe në mirëkuptimin dhe respektin e ndërsjellë,” u shpreh kreu i diplomacisë kineze. Ai theksoi se Kina është e gatshme të punojë me Shqipërinë për të promovuar miqësinë tradicionale, për të rritur besimin e ndërsjellë politik e për të thelluar bashkëpunimin.

Takimi i ministrit Wang me kryeministrin shqiptar Edi Rama(Ministria e Punëve të Jashtme e Kinës)

Nga ana e tij, Wang Yi theksoi se 50 vjet më parë, me mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtarë, përfshirë Shqipërinë, Kina rifitoi me sukses vendin e vet të ligjshëm në OKB. Kina është e gatshme të punojë me Shqipërinë për nismën “Një brez, një rrugë”, për të forcuar shkëmbimet njerëzore, arsimore dhe rinore, për të çuar përpara miqësinë midis dy vendeve dhe për të vazhduar hapjen e perspektivave të reja për marrëdhëniet Kinë-Shqipëri.

Të dy palët theksuan edhe nxitjen e potencialit të bashkëpunimit në ekonomi, tregti, investime, turizëm dhe fusha të tjera.

Nga ana e tij, kryeministri shqiptar Edi Rama tha në takimin me kryediplomatin kinez se miqësia ndërmjet Shqipërisë e Kinës ka një histori të veçantë dhe një ndikim të thellë. Pala shqiptare e respekton Kinën, admiron arritjet e saj dhe vlerëson rolin gjithnjë e më të rëndësishëm të Kinës në arenën ndërkombëtare. Shqipëria do t’i përmbahet me vendosmëri politikës së “Një Kine” dhe shpreson të forcojë bashkëpunimin me Kinën në fusha të ndryshme.

Wang Yi tha se “Ne do të kujtojmë gjithmonë mbështetjen e drejtë të Shqipërisë dhe miqësinë e thellë mes dy popujve. Pavarësisht se sa të mëdha janë arritjet tona, ne do të vazhdojmë të këmbëngulim për barazinë midis vendeve të mëdha e të vogla dhe në mirëkuptimin dhe respektin e ndërsjellë,” u shpreh kreu i diplomacisë kineze. Ai theksoi se Kina është e gatshme të punojë me Shqipërinë për të promovuar miqësinë tradicionale, për të rritur besimin e ndërsjellë politik e për të thelluar bashkëpunimin.

Takimi i ministrit Wang me homologen shqiptare Olta Xhaçka(Ministria e Punëve të Jashtme e Kinës)

Wang Yi e përgëzoi Shqipërinë për detyrën si vend anëtar jo i përhershëm i Këshillit të Sigurimit nga viti 2022 deri në vitin 2023 dhe theksoi se pala kineze është e gatshme të forcojë bashkërendimin dhe bashkëpunimin me palën shqiptare në Këshillin e Sigurimit, të promovojë paqen dhe sigurinë dhe të ruajë barazinë dhe drejtësinë.

“Kina ka mbrojtur gjithmonë barazinë midis vendeve të mëdha e të vogla dhe është e gatshme të punojë me Shqipërinë për të mbështetur qëllimet dhe parimet e Kartës së OKB-së dhe sistemin ndërkombëtar me OKB-në në thelb e rendin ndërkombëtar të bazuar në të drejtën ndërkombëtare, duke praktikuar multilateralizmin e vërtetë”, shtoi kryediplomati kinez.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK-ja mban tryezë diskutimi

“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK-ja mban tryezë diskutimi

BE thirrje Serbisë: Të lejohen ministrat nga Kosova ta vizitojnë Preshevën

BE thirrje Serbisë: Të lejohen ministrat nga Kosova ta vizitojnë Preshevën

Pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat s’ hyn në punë në institucione publike

Pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat s’ hyn në punë në institucione publike

Bajrami: Nuk besoj se duhet të kemi zgjedhje të jashtëzakonshme

Bajrami: Nuk besoj se duhet të kemi zgjedhje të jashtëzakonshme

Mashtrimi i qytetarëve me telefona nga shitësit e Mobil Shop-ave (VIDEO)

Mashtrimi i qytetarëve me telefona nga shitësit e Mobil Shop-ave (VIDEO)

Specialja kundërshton garancinë e Policisë për lirimin e Thaçit, (keq)përdorë një foto me ish-drejtorin e Policisë

Specialja kundërshton garancinë e Policisë për lirimin e Thaçit, (keq)përdorë një foto me ish-drejtorin e Policisë

A e dini cila është lidhja familjare në mes të Bashkim Jasharit dhe Rrahman Ramës?

A e dini cila është lidhja familjare në mes të Bashkim Jasharit dhe Rrahman Ramës?

Për dy qese plastike, qytetarët do të paguajnë aq sa kushton një bukë 

Për dy qese plastike, qytetarët do të paguajnë aq sa kushton një bukë 

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të votohen në mbledhjen e sotme të qeverisë

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të votohen në mbledhjen e sotme të qeverisë

Varhelyi shprehet optimist se të rinjtë e Kosovës së shpejti do të udhëtojnë pa viza

Varhelyi shprehet optimist se të rinjtë e Kosovës së shpejti do të udhëtojnë pa viza

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, flet për Kosovën në një konferencë për siguri globale

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, flet për Kosovën në një konferencë për siguri globale

Kush dhe pse po proteston në Serbi?   

Kush dhe pse po proteston në Serbi?   

Një vdekje dhe tetë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Një vdekje dhe tetë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Çitaku-Ramës: Gjeneral, faleminderit

Çitaku-Ramës: Gjeneral, faleminderit

Vdes ish-kryetari i Podujevës

Vdes ish-kryetari i Podujevës

Gjermania dhe Kosova nënshkruajnë marrëveshje në mbështetje të FSK-së në vlerë prej 1 milion euro

Gjermania dhe Kosova nënshkruajnë marrëveshje në mbështetje të FSK-së në vlerë prej 1 milion euro