Vitia thotë se komunat serbe nuk raportojnë rastet me COVID-19 për arsye teknike dhe jo vetëm politike

12.09.2021 18:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vitia thotë se komunat serbe nuk raportojnë rastet me COVID-19 për arsye teknike dhe jo vetëm politike

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka komentuar mosdeklarimin e të infektuarve dhe të hospitalizuarve komunat me shumicë serbe në Kosovë.

Vitia një konferencë për media, pas mbledhjes së Qeverisë, tha se nuk ka akoma raportim zyrtar për arsye tash teknike dhe jo vetëm politike.

Ti kurrë nuk do ta humbëesh epshin tënd përsëri. Provoni këtë!
“Në qeverisjen Kurti 1 për herë institucionet shëndetësore në komunat me shumicë serbe kanë raportuar përditshëm edhe për numrin e të infektuarve dhe të hospitalizuarve në këto komuna. Për fat të keq pas një shkëputje disa mujore edhe te ne dhe komunat përkatëse, është bërë niveli i regjistrimi i tillë që nuk ka pas raportime në institucionet e Republikës së Kosovës. Kjo vazhdon akoma. Ne kemi biseduar shumë herë me ministrin Rakiq ku përtej përditësimit dhe raportimeve që i bën gojarisht nuk ka akoma raportim zyrtar për arsye tash teknike dhe jo vetëm politike”, tha ai.

Ministri Vitia tha se me dhjetëra herë ka vizituar klinikat COVID por që nuk bëhet publike.

Ai shtoi se sa i përket variantit MU ende nuk kanë një analizë të mirëfilltë.

Vitia ka komentuar edhe protestën e somte kundër maskave, të cilët edhe kanë paralajmëruar dërgimin në Gjykatën Kushtetuese.

“Ne nuk kemi bërë vaksinimin e obligueshëm, janë edhe mundësi tjera, domethënë janë testi PCR jo më i vjetër se 72 orë, është testi serologjik që tregon se secili pacient ose ka kaluar COVID-in ose është vaksinuar më herët që ka antitrupa për të qenë i mbrojtur, ose testet rapide dhe prapë po e përsërisë që nga të gjitha këto zgjedhje që i kanë qytetarët e Kosovës, vaksinimi është zgjedhja më e mirë, më e lirë dhe më e sigurt“, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Von Cramon kritikon Borrellin: BE-ja duhet të përkrahë shtetet që po luftojnë krimin e organizuar

Von Cramon kritikon Borrellin: BE-ja duhet të përkrahë shtetet që po luftojnë krimin e organizuar

Gërvalla në Kuvajt, takohet dhe nënshkruan memorandum mirëkuptimi me krerët shtetërorë

Gërvalla në Kuvajt, takohet dhe nënshkruan memorandum mirëkuptimi me krerët shtetërorë

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Xhandarmëria serbe këndon këngën “Të nisemi drejt për në Kosovë” para Aleksandër Vuçiqit

Xhandarmëria serbe këndon këngën “Të nisemi drejt për në Kosovë” para Aleksandër Vuçiqit

Sulm me shigjeta në Norvegji, disa të vdekur

Sulm me shigjeta në Norvegji, disa të vdekur

Latifi: Deklarata e Borrellit e ngutshme dhe e pakuptimtë, Vuçiq është nxitur nga ato fjalë të tij

Latifi: Deklarata e Borrellit e ngutshme dhe e pakuptimtë, Vuçiq është nxitur nga ato fjalë të tij

Mushkolaj: Rakiq të shkarkohet, ai po kryen agresion ndaj kushtetutës dhe shtetit të Kosovës

Mushkolaj: Rakiq të shkarkohet, ai po kryen agresion ndaj kushtetutës dhe shtetit të Kosovës

Dheu i Bardhë vulosi fitoren plebishitare të Lutfi Hazirit më 17 tetor

Dheu i Bardhë vulosi fitoren plebishitare të Lutfi Hazirit më 17 tetor

Zogaj: Të shkarkohet Rakiq, ministri i Kurtit po shpall luftë

Zogaj: Të shkarkohet Rakiq, ministri i Kurtit po shpall luftë

Tërhiqen bllokadat në Mitrovicë të Veriut dhe Rudarë

Tërhiqen bllokadat në Mitrovicë të Veriut dhe Rudarë

Ambasadori gjerman në Kosovë i reagon ashpër Goran Rakiqit: STOP

Ambasadori gjerman në Kosovë i reagon ashpër Goran Rakiqit: STOP

Kurti i lë “700 punë” vetëm për t’u thënë gjakovarëve ta votojnë Kusari-Lilën

Kurti i lë “700 punë” vetëm për t’u thënë gjakovarëve ta votojnë Kusari-Lilën

Qalaj: Qeveria Kurti po e keqpërdor Policinë, aksioni në Veri pati prapavijë elektorale

Qalaj: Qeveria Kurti po e keqpërdor Policinë, aksioni në Veri pati prapavijë elektorale

NATO për REL: Aksioni në veri, veprim për vendosjen e ligjit

NATO për REL: Aksioni në veri, veprim për vendosjen e ligjit

Në këto vende nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Në këto vende nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike