Vdes ish-kryeministri japonez Shinzo Abe, pasi u qëllua me armë zjarri

E publikuar: 08/07/2022 11:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shinzo Abe (Foto: Gettyimages)
Share:

Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe ka vdekur pasi u qëllua me armë zjarri, duke mbajtur një fjalim në qytetin perëndimor të Nara, tha transmetuesi shtetëror NHK.

67-vjeçari pësoi plagë në anën e djathtë të qafës dhe në klavikulën e majtë, tha departamenti i zjarrfikësve të qytetit Nara, duke shtuar se ai ishte në arrest kardiopulmonar përpara se të dërgohej në spital, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

NHK transmetoi pamjet që tregonin Abe të rrëzuar në rrugë me rojet e sigurisë që vraponin drejt tij.

Një gazetar në vendngjarje tha se ata dëgjuan dy goditje të njëpasnjëshme gjatë fjalimit të zotit Abe.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!