Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

29.11.2020 21:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Papa Bouba Diop – legjenda e Senegalit dhe ish-mesfushori i Portsmouthit dhe Fulhamit ka vdekur në moshën 42 vjeçare.

Diop siguroi vendin në historinë e vendit të tij duke shënuar golin fitues kundër kampionit në fuqi Francës në ndeshjen e tyre të parë ndonjëherë në Kupën e Botës në vitin 2002. Senegali atëherë vazhdoi të shkojë në çerekfinale.

FIFA konfirmoi vdekjen e mesfushorit, duke thënë: “FIFA është me trishtim kur mësoi për vdekjen e legjendës së Senegalit Papa Bouba Diop. Dikur një hero i Kupës së Botës, gjithmonë një hero i Kupës së Botës.”

Ai gjithashtu gëzoi një karrierë të gjatë në Angli – ku ai ishte i njohur për shkak të shtatit të tij – pasi u bashkua me Fulhamin nga klubi francez Lens në vitin 2004.

Klubi londinez shkroi në Tëitter: “Ne jemi të shkatërruar për të dëgjuar raporte të lajmeve këtë mbrëmje se Papa Bouba Diop ka ndërruar jetë, në moshën 42 vjeçare. Pusho i qetë.”

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ballkani takohet me Llapin në derbin e javës, formacionet zyrtare

Ballkani takohet me Llapin në derbin e javës, formacionet zyrtare

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova do t’u bashkohen Forcave të Armatosura Shqiptare

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova do t’u bashkohen Forcave të Armatosura Shqiptare

Një minutë heshtje në ndeshjet e kampionatit shqiptar në nderim të Ylli Mihalit

Një minutë heshtje në ndeshjet e kampionatit shqiptar në nderim të Ylli Mihalit

Real Madrid prezanton fanellat e treta për sezonin 2021/22

Real Madrid prezanton fanellat e treta për sezonin 2021/22

Kean: Nuk ndjejë presion në zëvendësimin e Ronaldos

Kean: Nuk ndjejë presion në zëvendësimin e Ronaldos

U godit me top nga CR7, Nobile: E pyeta a kam vdekur?

U godit me top nga CR7, Nobile: E pyeta a kam vdekur?

Ronaldo braktis shtëpinë në fshat, delet e zgjonin herët nga gjumi

Ronaldo braktis shtëpinë në fshat, delet e zgjonin herët nga gjumi

Mourinho: Do doja ta fitoja Ligën e Konferencës, por Seria A më e rëndësishme

Mourinho: Do doja ta fitoja Ligën e Konferencës, por Seria A më e rëndësishme

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Sot fillon Superliga e Kosovës në basketboll

Sot fillon Superliga e Kosovës në basketboll

Besart Berisha te Ballkani? Reagon klubi nga Suhareka: Nuk kemi pasur asnjë negociatë

Besart Berisha te Ballkani? Reagon klubi nga Suhareka: Nuk kemi pasur asnjë negociatë

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Fernandes: Ronaldo ka më shumë përvojë se unë në goditjen e penalltive dhe gjuajtjeve të lira

Fernandes: Ronaldo ka më shumë përvojë se unë në goditjen e penalltive dhe gjuajtjeve të lira

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Mendy do të mbetet në burg së paku deri në fund të janarit të ardhshëm

Mendy do të mbetet në burg së paku deri në fund të janarit të ardhshëm

Guus Hiddink i jep fund karrierës si trajner

Guus Hiddink i jep fund karrierës si trajner