UP nis procedurat t’i pezullojë nga puna 11 profesorët deputetë

06.05.2021 21:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
UP nis procedurat t’i pezullojë nga puna 11 profesorët deputetë

Profesorët e zgjedhur deputetë do të pezullohen nga puna në universitete. Kuvendi i Kosovës ka gjithsej 120 deputetë.

Emërimi si deputet i ka vënë pranë një dileme 11 prej tyre. Ata duhet të zgjedhin nëse dëshirojnë të jenë deputetë, apo profesorë universitar në Universitetin e Prishtinës.

Kjo pasi rektorati i UP-së , tashmë ka marrë vendim që profesorët e zgjedhur deputetë do të pezullohen nga puna.

E këtë vendim si të çuditshëm po e sheh Albena Reshitaj.

Reshitaj që ligjëron 4 lëndë në Fakultetin e Stomatologjisë, thotë se pezullimi i saj nga puna si profesoreshë do të pezullojë mësimin e studentëve.

E mes profesionit të deputetit dhe atij të profesorit universitar, e pati të vështirë të zgjedhë edhe Fitim Uka që është profesor në fakulteti Filozofik.

Ky i fundit zgjodhi Kuvendin, e për këtë ka një arsye.

Deputetët tjerë që morën të njëjtin vendim janë edhe Enver Hoxhaj, Ardian Kastrati, Eliza Hoxha, Kujtim Shala, Avdullah Hoti, Hikmete Bajrami, Ferat Shala dhe Shemsedin Dreshaj.

Nga Universiteti i Prishtinës, kanë thënë se procedurat për pezullimin e punës së 11 profesorëve të Universitetit të Prishtinës tash kanë nisur, transmeton gazetametro.

Ndërkaq, janë në pritje që të njëjtit t’i angazhojë si bashkëpunëtorë të jashtëm pasi largimi i tyre do të rrezikojë procesin mësimor në këtë viti akademik.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Donika Gërvalla shpreh mirënjohjen ndaj autoriteteve kroate për reagimin pas aksidentit

Donika Gërvalla shpreh mirënjohjen ndaj autoriteteve kroate për reagimin pas aksidentit

Kroacia i akomodon 14 personat që shpëtuan pa lëndime nga aksidenti, u japin ushqim, ilaçe dhe ndihmë psikologjike

Kroacia i akomodon 14 personat që shpëtuan pa lëndime nga aksidenti, u japin ushqim, ilaçe dhe ndihmë psikologjike

A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

A jemi vërtetë shoqëri aq patriarkale, sa po na atribuohet?

Gazetarja Fana: Aksidenti me kosovarë, më i rëndi që ka ndodhur në Kroaci viteve të fundit

Gazetarja Fana: Aksidenti me kosovarë, më i rëndi që ka ndodhur në Kroaci viteve të fundit

Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë për të vizituar të lënduarit në aksidentin tragjik

Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë për të vizituar të lënduarit në aksidentin tragjik

6 raste të reja më shumë se dje, të infektuara me COVID-19.

6 raste të reja më shumë se dje, të infektuara me COVID-19.

Presidentja Osmani do të shpallë ditë zie në nderim të viktimave të aksidentit në Kroaci

Presidentja Osmani do të shpallë ditë zie në nderim të viktimave të aksidentit në Kroaci

Flet djali i axhës së shoferit që dërroi jetë në aksidentin në Kroaci

Flet djali i axhës së shoferit që dërroi jetë në aksidentin në Kroaci

Ambasadori Kasapolli: Kanë qenë diku 13 fëmijë në autobus, asnjë prej tyre s’është listën e të vdekurve

Ambasadori Kasapolli: Kanë qenë diku 13 fëmijë në autobus, asnjë prej tyre s’është listën e të vdekurve

Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur