Turqia ndryshon mendje, do t’i mbështesë Finlandën dhe Suedinë për anëtarësim në NATO

E publikuar: 28/06/2022 21:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Turqia është pajtuar që të mbështesë aplikimin e anëtarësimi të Finlandës dhe Suedisë drejt NATO-n.

Këtë e ka konfirmuar presidenti finlandez, Sauli Niinisto, i cili ka shtuar se kjo erdhi pasi që tri vendet nënshkruan një memorandum “për ta shtuar mbështetjen e plotë kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së njëra-tjetrës”.

Turqia është pajtuar që t’i mbështesë dy vendet pas samitit të NATO-s që po mbahet në Madrid.