Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

22.06.2022 15:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

Princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, ka udhëtuar në Turqi për herë të parë pas disa vitesh, për bisedime me presidentin Rexhep Tajip Erdogan, me synimin për të normalizuar plotësisht marrëdhëniet që u prishën pas vrasjes së gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, në vitin 2018, në konsullatën saudite në Stamboll.

Vizita vjen si pjesë e një turneu të princit, i cili vizitoi Egjiptin dhe Jordaninë në fillim të kësaj jave.

“Takimi pritet të sjellë një normalizim të plotë dhe një rivendosje të periudhës para krizës. Do të fillojë një epokë e re”, tha një zyrtar i lartë turk .

Lidhjet mes Ankarasë dhe Riadit u përkeqësuan pas vrasjes së Khashoggi në tetor 2018.

Erdogan në atë kohë fajësoi nivelet më të larta të qeverisë saudite. Princi ka mohuar çdo përfshirje në vrasje.

Megjithatë, Ankaraja e ndërpreu gjyqin e vrasjes në prill, pas një përpjekjeje prej muajsh për të përmirësuar marrëdhëniet. Marrëdhëniet u përmirësuan nga miratimi i Ankarasë për një kërkesë për transferimin e gjyqit në Riad.

Grupet e të drejtave të njeriut e dënuan vendimin, duke thënë se Arabia Saudite nuk mund të zhvillonte një gjyq të drejtë.

Mohammed bin Salman ka shfrytëzuar pasurinë e madhe të Arabisë Saudite dhe kapacitetin e prodhimit të naftës për të zbutur kritikat ndaj historikut të abuzimit të të drejtave të njeriut në vend. Nga ana tjetër, Erdogan po kërkon mbështetje financiare që mund të ndihmojë në lehtësimin e ekonomisë së rrënuar të Turqisë, para zgjedhjeve të ngushta për presidencën, që priten më 2023.

Zyrtarët turq thanë se gjatë vizitës do të nënshkruhen marrëveshje për energjinë, ekonominë dhe sigurinë, ndërsa po punohet edhe për një plan për hyrjen e fondeve saudite në tregjet e kapitalit në Turqi, raporton Al Jazeera, transmeton Klankosova.tv.

Ekonomia e Turqisë është e tensionuar keq nga një rënie e lirës dhe inflacioni që shkon mbi 70 për qind. Fondet saudite dhe valuta e huaj mund të ndihmojnë Erdoganin të sigurojë mbështetjen para zgjedhjeve, thonë analistët.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe drejt normalizimit të marrëdhënieve

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

Të premten ZRRE-ja shqyrton licencën e “Elektroseverit”

Nagavci thotë se këtë vit tekstet shkollore do të shpërndahen me kohë

Nagavci thotë se këtë vit tekstet shkollore do të shpërndahen me kohë

Kurti premton punësim të komuniteti rom, përmend ndarjen e bursave dhe granteve

Kurti premton punësim të komuniteti rom, përmend ndarjen e bursave dhe granteve

Osmani në takim me presidenten Metsola: Mbështetja nga Parlamenti Evropian garancë për rrugën evropiane të Kosovës

Osmani në takim me presidenten Metsola: Mbështetja nga Parlamenti Evropian garancë për rrugën evropiane të Kosovës

Vuçiq pas Ramës flet për pjesëmarrjen e “Ballkanit të Hapur” në Samitin e BE-së

Vuçiq pas Ramës flet për pjesëmarrjen e “Ballkanit të Hapur” në Samitin e BE-së

Muja: Ka dallime esenciale mes marrëveshjes së vitit 2013 dhe asaj të nënshkruar tash

Muja: Ka dallime esenciale mes marrëveshjes së vitit 2013 dhe asaj të nënshkruar tash

Kurti: Gjendja në terren, shumë më e keqe se marrëveshjet e vitit 2013

Kurti: Gjendja në terren, shumë më e keqe se marrëveshjet e vitit 2013

Tahiri kërkon sqarime nga Kurti për mospërkrahjen e rezolutës për sigurinë në vend

Tahiri kërkon sqarime nga Kurti për mospërkrahjen e rezolutës për sigurinë në vend

Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta