Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

02.12.2021 15:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Ndërsa varianti Omicron po përhapet me shpejtësi në mbarë botën, shkencëtaret kanë publikuar 3 skenarë të mundshëm për origjinën e variantit të ri, sipas “Science”1) Varianti mund të ketë qarkulluar për një kohë të gjatë (ndoshta që nga viti 2020) mes një popullate me më pak mbikëqyrje epidemiologjike.

Varianti nuk u kap nga “radari” i shkencëtarëve, dhe prandaj u përhap pa u vënë re.

2) Skenari i dytë është se Omicron e ka origjinën nga një pacient me HIV ose një mungesë tjetër imunologjike. Kjo pasi virusi mund të përsëritet për disa javë te njerëzit me sistem imunitar të dobët.3) Varianti mund të ishte fshehur te një kafshë dhe më pas ka kaluar te njerëzit.

Komuniteti shkencor është i bindur se “Omicron” nuk ka ardhur nga asnjë nga variantet e mëparshme, si Alpha dhe Delta. Përkundrazi, duket se ka evoluar paralelisht me ta dhe në “errësirë”. Ai është aq i ndryshëm nga gjenomet e varianteve të tjera, saqë është shumë e vështirë të zbulosh nëse ka evoluar nga ndonjë variant i mëparshëm, sipas virologes Emma Hodcroft nga Universiteti i Bernës.

Me fjalë të tjera, varianti mund të jetë fshehur për një vit. Virologu kryesor gjerman Christian Drosten i Spitalit Universitar Charite në Berlin e konsideron skenarin e parë më të mundshëm.“Omicron nuk evoluoi në vendin e Afrikës së Jugut ku bëhen shumë analiza gjenetike, por gjetkë në Afrikën e Jugut gjatë epidemisë së dimrit,” tha ai.

Shkencëtarë të tjerë, si Andrew Rambo i Universitetit të Edinburgut në Skoci, nuk besojnë te mundësia që Omicron të ketë qëndruar i fshehur te një grup njerëzish për një kohë kaq të gjatë.

Prandaj, Rebo dhe të tjerët argumentojnë se “Omicron” ka shumë të ngjarë të jetë “krijuar” nga një pacient i infektuar me Covid, i cili në të njëjtën kohë kishte një sistem imunitar të dobët për shkak të ilaçeve që ka marrë , për shembull tek dikush i infektuar me HIV.

Megjithatë, Dosten beson se përvoja e deritanishme me infeksionet kronike nga gripi dhe viruse të tjera te pacientët me imunitet të kompromentuar nuk e mbështet këtë hipotezë për shfaqjen e “Omicron”.Disa shkencëtarë të tjerë preferojnë skenarin e tretë: që Omicron ka kaluar nga kafshët te njerëzit.

Sipas, Christian Andersen, profesor i imunologjisë dhe mikrobiologjisë në Institutin Kërkimor Scripps në Shtetet e Bashkuara, “gjenomi i Omicron është kaq i çuditshëm”, pasi ka një sërë mutacionesh, shumë prej të cilave nuk janë gjetur në asnjë variant të mëparshëm të koronavirusit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Sektori i tregtisë me numrin më të madh të të punësuarve në Kosovë

Sektori i tregtisë me numrin më të madh të të punësuarve në Kosovë

Kllokoqi letër Kurtit: Mos mendoni për ne vetëm atëherë kur keni më së shumti nevojë

Kllokoqi letër Kurtit: Mos mendoni për ne vetëm atëherë kur keni më së shumti nevojë

Pacolli: Rugova i dha gjithçka Kosovës dhe vuri themelet e shtetësisë

Pacolli: Rugova i dha gjithçka Kosovës dhe vuri themelet e shtetësisë

AGK dënon gjuhën linçuese të grupit “Me kryeministrin” ndaj gazetarëve

AGK dënon gjuhën linçuese të grupit “Me kryeministrin” ndaj gazetarëve

Apeli vërteton dënimin ndaj dy të akuzuarve për krime të luftës

Apeli vërteton dënimin ndaj dy të akuzuarve për krime të luftës

Ministri në largim i Gjermanisë bën thirrje për izolim të të pavaksinuarve

Ministri në largim i Gjermanisë bën thirrje për izolim të të pavaksinuarve

Osmani: Si presidente, do të kujdesem që t’i ruaj dhe kultivoj trashëgiminë dhe miqësitë që i krijoi Ibrahim Rugova

Osmani: Si presidente, do të kujdesem që t’i ruaj dhe kultivoj trashëgiminë dhe miqësitë që i krijoi Ibrahim Rugova

Berisha: Nëse Vuçiq do bashkëpunim, duhet të njohë gjenocidin ndaj shqiptarëve së pari

Berisha: Nëse Vuçiq do bashkëpunim, duhet të njohë gjenocidin ndaj shqiptarëve së pari

Arrestohet i dyshuari për plagosjen e sotme të dy personave në Bardhosh

Arrestohet i dyshuari për plagosjen e sotme të dy personave në Bardhosh

Morrell: Ka pasur shumë tensione Kosovë-Serbi, duhet t’i kthehemi dialogut

Morrell: Ka pasur shumë tensione Kosovë-Serbi, duhet t’i kthehemi dialogut

Shkupi dhe Sofja në kërkim të një shansi të ri për marrëveshje

Shkupi dhe Sofja në kërkim të një shansi të ri për marrëveshje

Aplikimi për shtesa të fëmijëve, lejohet edhe për këto raste të veçanta

Aplikimi për shtesa të fëmijëve, lejohet edhe për këto raste të veçanta

Pas Thaçit, ZPS kundërshton edhe lirimin e Veselit, Krasniqit e Selimit

Pas Thaçit, ZPS kundërshton edhe lirimin e Veselit, Krasniqit e Selimit