Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

14.05.2021 11:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Pas një ditë pushimi për shkak të Fiter Bajramit, ka rifilluar vaksinimi i qytetarëve mbi moshën 65-vjeç, raporton Ekonomia OnlinePër rajonin e Prishtinës, vaksinimi vijon në sallën “1 Tetori” ndërsa në komunat e tjera nëpër Qendrat Kryesore të Mjekësisë Familjare.
Interesimi i qytetarëve ka qenë i madh për të marrë vaksinën, duke shkaktuar tollovi e radhë të gjata për cak është dashur edhe intervenimi i Policisë së Kosovës.
Madje disa nga të moshuarit thanë se duke pritur që ta marrin vaksinën qe më shumë se dy orë.Hisen Berisha thotë se ka ardhur prej pushimit për ta marr vaksinën, mirëpo nga turma e njerëzve duket se nuk do i vije radha.“Unë jam ardh prej Sarandës sepse jam qe një muaj i vendosur atje.
Thashë mos pe marr vaksinën por po më doket që s’ka gjasa. Më duhet mu kthyer prapë mu rrezit në diell atje. Unë jam ardh ora 08:00 siç ka qenë lajmërimi por si duket s’ka gjasa me ardh deri të numri njëherë”.“Ky është problem shumë i madh. Në vend se me pas mirë prej kësaj mund të ketë edhe keq sepse mund të infektohen njerëzit. Organizimi nuk është në nivel. Në perëndim kjo punë bëhet shumë lehtë sepse shkon me karrika njerëzit ulen edh e presin”.“Kjo turmë nuk di si mund të menaxhohet. Këtu është dashtë me qenë një staf i madh i organizimit d.m.th tash erdhi stafi. S’ka mundësi për rend. Rendin është dashur me krijuar shteti. Njerëzit kanë ardhur me marr shërbimin është dashtë me parashikuar këtë. Në vendet tjera shkon veç me karrik”.

Riza Vrajolli ka thënë se organizimi nuk do koment, sepse sipas tij, nga fluksi i madh i njerëzve mund të infektohen të gjithë, raporton EO.Këtu jam duke pritur gjatë por ky organizim nuk do koment. Është e paraparë sa me qenë distance na veç po infektohemi më tepër dhe është rrezik potencial me marr një sëmundje tjetër sesa me marr një vaksinë. Më tepër se një orë jam tu prit. Institucionet janë ato që duhet me bo organizimin”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Vdes ish-drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nysret Hajrullahu

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

Gjobitet zyrtari policor që tejkaloi në vijë të plotë në magjistralen Ferizaj-Gjilan

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Norvegjia ia dhuron Kosovës 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Cakaj thotë se nuk është dhe nuk synon të bëhet pjesë e asnjë partie politike në Kosovë

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

Valon Syla: Po kërkohet ndërrimi i shefave të RTK-së, ka nisur fushata

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Gjinovci për heqjen e polisës: Qeverisë Kurti i shtohet edhe një minus, për dy vite me këso zgjidhje bëjnë minusa sa PDK’ja

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Sofja nuk e ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Kurti para ministrit Italian: Njohja e Kosovës nga Serbia e domosdoshme, s’do të ketë përsëritje të tragjedive

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Konjufca: Kosova përherë mirënjohëse ndaj kontributit të Italisë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Serbia po pretendon se ofroi vaksina për krejt shqiptarët në Kosovë

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Japonia i dhuron Kosovës pajisje mjekësore në vlerë 810 mijë euro

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Ministri i Jashtëm i Italisë: Kosova nuk duhet të ketë frikë nga dialogu me Serbinë

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën

Deputetja e VV-së përshkruan situatën në Samitin në Turqi: Serbia pati fjalë fyese, shtetet e rajonit nuk i duartrokitën