“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

31.10.2021 22:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

Downing Street hodhi poshtë sot pretendimet franceze që Boris Johnson dhe Emmanuel Macron kanë arritur një marrëveshje për të zgjidhur përplasjet rreth peshkimit – duke këmbëngulur se Parisi duhet të tërhiqet nga kërcënimet për hakmarrje.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kryeministri britanik dhe Macron folën për më shumë se 30 minuta në margjinat e samitit të G20 në Romë, pasi përplasjet rrezikojnë të dalin jashtë kontrollit.

Nuk kishte zyrtarë apo kamera të pranishëm pasi dyshja u përpoqën të arrinin një mirëkuptim kokë më kokë përpara afatit të së martës për hakmarrjen e Parisit.

Por më pas shpërtheu një “luftë e jashtëzakonshme informuese”, me francezët që këmbëngulnin se ishin rënë dakord për “masat operacionale” për t’i dhënë fund bllokadës mbi dhënien e licencave pas Brexit për ujërat britanike.

Ky version u refuzua nga numri 10, me zëdhënësin e kryeministrit që tha se ‘pozicioni i tij nuk ka ndryshuar’ dhe është çështje e Francës që të vendosë nëse do të tërhiqet nga kërcënimet.

Por çfarë ka rënë në sy gjatë këtij samiti është një moment teksa vizituan shatërvanin e famshëm Trevi me liderë të tjerë që merrnin pjesë në samitin e G20 në Romë.

Aty, së paku siç pretendojnë mediat, Macron u duk se aty “tregoi muskujt duke larguar zotin Johnson” për të qenë pranë mikpritësit italian Mario Draghi për foton e përbashkët.

https://www.dailymail.co.uk/video/index.html?ico=embedded

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, dyshohet për një të vrarë dhe disa të plagosur

Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, dyshohet për një të vrarë dhe disa të plagosur