Televizioni zviceran me një kronikë për Abazoviqin: I gjithë Ballkani me sytë nga ky “idealist”

25.10.2020 23:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Televizioni zviceran me një kronikë për Abazoviqin: I gjithë Ballkani me sytë nga ky “idealist”

Televizoni publik i Zvicrës i ka kushtuar një kronikë të vecantë politikanit shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq.

Pas zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi forca të reja po ngrihen – mes tyre një idealist i ri.

Dritan Abazović është i lumtur të tregojë se si ai dha një provim nga një profesor veçanërisht i rreptë si student. “Ai hyri, më shikoi dhe tha:” Hej fëmijë, çfarë po bën këtu? ” Unë iu përgjigja, dua të marr provimin. Ai më thotë: “Çfarë? Ju keni qenë këtu vetëm një vit dhe dëshironi të jepni provimin e ndërmjetëm?”

Abazović kaloi provimin dhe së shpejti fitoi respektin e profesorit të famshëm Esad Zgodi. Shkencëtari politik dhe filozofi dëshironte ta mbante atë për një karrierë akademike në universitetin e Sarajevës, Bosnjë. Por Abazović u kthye në atdheun e tij, Mali i Zi – ai donte të vinte në praktikë idetë e tij të një politike etike dhe morale:

“Një kryeministër merr përgjegjësinë për gjendjen e vendit të tij. Nëse nuk merrni përgjegjësi dhe nuk tërhiqeni, ju nuk jeni kryeministri por uzurpator.”, kishte thënë ai.

Si anëtari më i ri i parlamentit, Abazović akuzoi njeriun më të fuqishëm në vend, Milo Gjukanoviç, duke e fajësuar atë për korrupsion, abuzim të pushtetit dhe minimin e shtetit të së drejtës.

Tani, katër vjet më vonë, Abazović gjithashtu ka provuar në politikë se ai nuk është vetëm i vogli me flokët kaçurrelë të errët. I takon atij se cilin drejtim merr Mali i Zi në politikën globale.

Ai ka vetëm 4 nga 81 vende në parlament, por pa të dy aleancat e tjera të opozitës nuk mund të formojnë një qeveri. Bloss: Aleanca që fitoi më shumë vende ka një ide tjetër për Malin e Zi. Ishte kundër shkëputjes së Malit të Zi nga Serbia dhe ka simpati për Rusinë.

“A e dini pse ekziston panik në vendet tona fqinje? Sepse ne jemi gati të tregojmë se regjimet e pathyeshme gjithashtu mund të mposhten.”, thotë Abazoviq.

Krejt ndryshe nga Abazoviq, i cili dëshiron t’i përmbahet orientimit drejt NATO-s dhe BE-së. Por ai është i gatshëm të bashkohet me nacionalistët pro-serbë dhe pro-rusë të djathtë. Kjo është mënyra e vetme për të dalur kundër sistemit të korruptuar pas 30 vjet sundimi nga Gjukanović.

Abazović kështu shkaktoi një stuhi indinjate në Ballkan. Ky është një pakt me djallin, si anëtar i pakicës së vogël shqiptare në Mal të Zi, ai duhet ta dijë më mirë. Por Abazović mbetet i vendosur. “Shumë reagime janë me qëllim të mirë”, thotë ai në një intervistë të mirëpritur në TV. Sidomos reagimi i babait të tij shpirtëror, Profesor Zgodić, i cili e paralajmëroi atë urgjentisht kundër hapit.

Por shumë reagime vijnë nga njerëz që nuk kanë të bëjnë me sundimin e ligjit dhe demokracinë, por me mbrojtjen e disa sundimtarëve dhe burimeve të tyre të paqarta të të ardhurave: «A e dini pse ekziston panik në vendet tona fqinje? Sepse ne jemi gati të tregojmë se regjimet e pathyeshme gjithashtu mund të mposhten, ”thotë Abazović.

Ai gjithashtu justifikon optimizmin e tij me një sukses fillestar në negociata. Së bashku me dy aleancat e tjera të opozitës, ai vendosi parimet e një qeverie të përbashkët të ardhshme: Kjo përfshin që pavarësia e Malit të Zi dhe orientimi drejt perëndimit nuk duhet të komprometohet dhe që ekspertët duhet të bëhen ministra nëse është e mundur.

Synimet idealiste të Abazović janë të besueshme, dhe ish-profesori i tij është gjithashtu i bindur për sinqeritetin e tij. Sidoqoftë, Zgodić është skeptik se do të funksionojë. Ashtu si profesori, i gjithë Ballkani po shikon me entuziazëm politikanin e ri.

Disa kanë frikë se ai do të hapë derën për mbështetësit e një Serbia të Madhe dhe do t’i vërë flakën tërë rajonit. Të tjerët shpresojnë se politikanë të rinj të tillë parimor do të përballen me sundimtarët e korruptuar edhe në vendet e tyre.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

​Kurti: Qeveria Hoti nuk është legjitime – ja kur duhet të zgjidhet presidenti i ri

​Kurti: Qeveria Hoti nuk është legjitime – ja kur duhet të zgjidhet presidenti i ri

​BE kritikohet për anshmëri në dialogun Kosovë-Serbi

​BE kritikohet për anshmëri në dialogun Kosovë-Serbi

Shaip Kamberi vendos flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë

Shaip Kamberi vendos flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë