‘Të burgosurit do të ndihen si në shtëpinë e tyre’: Zviceranët ironizojnë me marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Danimarkës

19.12.2021 17:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
‘Të burgosurit do të ndihen si në shtëpinë e tyre’: Zviceranët ironizojnë me marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Danimarkës

Gazeta zvicerane “Die Weltwoche”, i ka kushtuar një shkrim marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Danimarkës, ku kjo e fundit do t’i marrë me qera 300 qeli në Qendren Korrektuese në Gjilan.

Gazeta zvicerane jep një tregim për aktorin francez Jean Gabin.

“Ishin kohët kur Jean Gabin (aktor francez) donte ta kalonte dimrin në burg në rolin e një lypësi, por fatkeqësisht nuk kishte vend në qeli. Kështu ai dimëroi në Cote d’Azur, bregdeti mesdhetar i Francës juglindore. Sot ai nuk do të kishte shans. Të paktën jo në Danimarkë. Të gjitha qelitë atje janë të rezervuara. Kushdo që supozohet të vuajë dënimin me burg duhet të jetë i durueshëm”.

“Die Weltwoche” ironizon me marrëveshjen e arritur mes shtetit kosovar dhe danez.

Zgjidhja: Kopenhaga po i zhvendos gjithashtu të burgosurit në jug. Jo në plazh, por në burgjet e Kosovës.

Aty janë marrë me qira 300 qeli.Nuk duhet të jesh ekspert i sistemit përkatës të burgjeve për të dyshuar se burgu i Ballkanit është më pak i këndshëm se burgu skandinav.

Dhe dikush gjithashtu dyshon saktë se pasardhësit e vikingëve nuk i mbushin burgjet e Danimarkës.

E drejtë. Ata janë të burgosurit “nga vendet e treta” të cilët evakuohen dhe deportohen menjëherë në vendet e tyre pasi janë ndaluar.

Siç shkruan kjo gazetë, Danimarka me këtë marrëveshje dëshiron të gjejë zgjidhje për emigrantët e paligjshëm.

“Danimarka po tregon edhe një herë se si t’i ndalojë emigrantët e paligjshëm”.

Për ta, një qeli daneze është si një pushim në Club Med (rrjet i resorteve luksoze franceze).

Por, në Kosovë ndihen si në shtëpinë e tyre.

E të enjten e kaluar për këtë marrëveshje ka folur ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

Haxhiu tha se Danimarkës t’i jepen me qira 300 qeli në qendrën korrektuese të Gjilanit.

Ajo do ta presë të hënën homolugun e saj danez Nick Haekkerup, të finalizuar gjithçka.

E para e Drejtësisë theksoi se janë marrë vesh që të burgosurit nuk do të jenë të dënuar për vepra të terrorizmit ose që kanë probleme mendore.

Artikullin e plotë të gazetës zvicerane mund ta gjeni KËTU.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohen detaje nga biseda telefonike Johnson-Zelensky

Zbulohen detaje nga biseda telefonike Johnson-Zelensky

Lituania nga sot nuk importon më energji nga Rusia

Lituania nga sot nuk importon më energji nga Rusia

Aksident në magjistralen Suharekë-Prizren, tre persona të lënduar

Aksident në magjistralen Suharekë-Prizren, tre persona të lënduar

Kurti në World Affairs Forum: Kosova të bëhet pjesë e Programit Partneriteti për Paqe të NATO-s

Kurti në World Affairs Forum: Kosova të bëhet pjesë e Programit Partneriteti për Paqe të NATO-s

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurtit i takojnë mëditje për udhëtime jashtë vendi, por ai nuk i pranon ato

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurtit i takojnë mëditje për udhëtime jashtë vendi, por ai nuk i pranon ato

Vlera e Bitcoin-it bie për 50 për qind

Vlera e Bitcoin-it bie për 50 për qind

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Meta nesër e viziton Kosovën, do të pritet nga Osmani

Meta nesër e viziton Kosovën, do të pritet nga Osmani

Arrestohen dy persona në Vushtrri, ishin duke vjedhur vegla pune

Arrestohen dy persona në Vushtrri, ishin duke vjedhur vegla pune

“Millosheviqi s’e pyeste kurrë Vuçiqin edhe pse e kishte ministër”, Kadrijaj reagon pas deklaratës skandaloze të Kurtit për Vuçiqin

“Millosheviqi s’e pyeste kurrë Vuçiqin edhe pse e kishte ministër”, Kadrijaj reagon pas deklaratës skandaloze të Kurtit për Vuçiqin

Kosova ende pa kryeprokuror të shtetit

Kosova ende pa kryeprokuror të shtetit

Nagavci: Buxheti i këtij viti për arsim është 12% më i lartë sesa në vitin paraprak

Nagavci: Buxheti i këtij viti për arsim është 12% më i lartë sesa në vitin paraprak

Edita Tahiri: Kurti tash e zbuloi Amerikën!

Edita Tahiri: Kurti tash e zbuloi Amerikën!

Policia kap në flagrancë dy persona duke vjedhur në Vushtrri

Policia kap në flagrancë dy persona duke vjedhur në Vushtrri

Kryeministri Kurti vizitoi shkollën shqipe në Nju Jork

Kryeministri Kurti vizitoi shkollën shqipe në Nju Jork

Edhe tri shtete të tjera konfirmojnë linë e majmunit

Edhe tri shtete të tjera konfirmojnë linë e majmunit