Takimi i Bislimit me Petkoviq nesër në Bruksel, Vuçiq: Nëse pala tjetër nuk shpik diçka…

20.06.2022 18:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Takimi i Bislimit me Petkoviq nesër në Bruksel, Vuçiq: Nëse pala tjetër nuk shpik diçka…

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka folur për vazhdimin e dialogut Kosovë Serbi nesër në Bruksel duke thënë se shpreson “të paktën në një marrëveshje”.

I pyetur nga gazetarët se çfarë pret nga dialogu i nesërm në Bruksel, Vuçiq është përgjigjur se pret që çdo gjë të jetë në rregull, përveç nëse, sic thotë ai, pala kosovare “shpik diçka sërish” duke e gjetur “fajtorin kujdestar” në rast se nuk ka marrëveshje.

“Shpresoj se mund të arrijmë një marrëveshje, sepse kjo do të ishte marrëveshja e parë për disa gjëra elementare, të cilat do të ishin të rëndësishme”, tha Vuçiq.

Duke u marrë me Samitin e BE’së ku janë të ftuar edhe 6 vendet e rajonit, Vuçiq theksoi se është “shumë i interesuar se çfarë do të ndodhë të enjten, në Samitin e BE-së dhe liderëve të Ballkanit Perëndimor, sepse në bazë të kësaj, thotë ai, do të mund të konkludojë se cila do të jetë arkitektura e Evropës”.

Sipas Vuçiq “kjo do të jetë ndoshta dita më e rëndësishme dhe më interesante në 10 vitet e fundit në nivel evropian. Sepse pas kësaj do të shohim se si është arkitektura e Evropës, të kuptojmë se çfarë po na vjen dhe ta kuptojmë më mirë vendin tonë, pa nënvlerësuar apo mbivlerësuar as ne dhe as ata”.

Por Vuçiq është pyetur nëse do të shkojë Bruksel, duke thënë se ka marrë një ftesë por ende s’ka vendosur.

Para se të marrë një vendim do të bisedojë me liderët e “Open Balkans, si dhe me anëtarë të Qeverisë së Serbisë”.

“Dua të konsultohem me qeverinë, por edhe me njerëzit e Ballkanit të Hapur, që të marr vendim nëse do të shkojmë në Bruksel dhe çfarë qëndrimi do të mbajmë”, tha ai.

Shefi i shtetit serb është pyetur për “fluksin e të dërguarve specialë” që kanë emëruar shtetet të ndryshme.

Ai tha se ka frikë se sa më i madhë të jetë “vërshimi” i të dërguarve specialë për Ballkanin Perëndimor, aq më pak propozime të vlefshme dhe të mira do të ketë për Serbinë.

“Mendoj se të gjithë tregojnë shumë shqetësim, dhe ndonjëherë më duket – shumë mami, shumë fëmijë. Do të shohim”./Express/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Konjufca flet për takimin me Thaçin e Veselin në Hagë: Mirë janë, kanë këto shqetësime

Konjufca flet për takimin me Thaçin e Veselin në Hagë: Mirë janë, kanë këto shqetësime

Nuk shkarkohet bordi i ZRrE-së, Pal Lekaj: Oh Zoti ju vraftë

Nuk shkarkohet bordi i ZRrE-së, Pal Lekaj: Oh Zoti ju vraftë