Tajani: Të krijohet Asociacioni pa vonesa, marrëveshja në Ohër ofron mundësi të jashtëzakonshme

E publikuar: 20/03/2023 13:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ministri i Punëve të Jashtme të Italisë, Antonio Tajani, tha se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe duhet të krijohet pa vonesa të mëtejshme.

Sipas tij, marrëveshja e arritur në Ohër më 18 mars, bazuar në propozimin evropian, tani ofron një mundësi të jashtëzakonshme për të vazhduar normalizimi i marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Me rastin e Forumit të ardhshëm të Biznesit dhe Shkencor Serbi-Itali në Beograd, Tajani tha se synimi është që të mbështetet rritja e ekonomisë serbe, e cila sipas tij, është një nga liderët në rajon dhe ofron mundësi të mëdha për kompanitë italiane, raporton Tanjug, transmeton Klankosova.tv.