Tahirit për tensioneve në Kuvend: Na u vërsulën, të shkarkohet Gërvalla

06.05.2021 13:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahirit për tensioneve në Kuvend: Na u vërsulën, të shkarkohet Gërvalla

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla vazhdoi ta fyente luftën e UÇK-së kauzën që solli lirinë e vendit, duke shtuar se ajo ka fyer të gjitha gratë e dhunuara gjatë luftës, raporton Ekonomia Online.

Tahiri, ka thënë që kjo parti i bën thirrje kryeministrit Albin Kurti, që sa më parë të shkarkojë nga detyra ministren Gërvalla.

Pas situatës së tensionuar në Kuvend, e që pasoi me largimin e PDK-së nga salla, Tahiri tha se ministrja Gërvalla flet me narracionin e njëjtë me autoritetet serbe.

“Fjalimet e saj, nesër mund t’i përdorë Serbia në Këshillin e Sigurimit si argument kundër nesh”, u shpreh Tahiri në një konferencë për media.

Ai shtoi se u pamundësua vazhdimi i seancës pasi sipas tij, opozita është ofenduar në vazhdimësi nga mazhoranca, madje tha se u janë vërsulur, duke u arsyetuar për ofendimet e bëra karshi deputetëve të VV-së, raporton EO.“Ne e kemi në vazhdimësi një tendencë nga mazhoranca të sillet kështu me opozitën.

I bëjmë thirrje mazhorancës të tërhiqet nga ky pozicion që është i dëmshëm”.Të pyetur se a do të kthehen në seancë, Tahiri tha që jo,.“Në mungesë të fakteve për të debatuar ata fyenin dhe ofendonin deputetët e opozitës. Nuk do të kthehemi në seancë”, tha Tahiri.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gazetarja Fana: Aksidenti me kosovarë, më i rëndi që ka ndodhur në Kroaci viteve të fundit

Gazetarja Fana: Aksidenti me kosovarë, më i rëndi që ka ndodhur në Kroaci viteve të fundit

Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë për të vizituar të lënduarit në aksidentin tragjik

Kryeministri Kurti udhëton drejt Kroacisë për të vizituar të lënduarit në aksidentin tragjik

6 raste të reja më shumë se dje, të infektuara me COVID-19.

6 raste të reja më shumë se dje, të infektuara me COVID-19.

Presidentja Osmani do të shpallë ditë zie në nderim të viktimave të aksidentit në Kroaci

Presidentja Osmani do të shpallë ditë zie në nderim të viktimave të aksidentit në Kroaci

Flet djali i axhës së shoferit që dërroi jetë në aksidentin në Kroaci

Flet djali i axhës së shoferit që dërroi jetë në aksidentin në Kroaci

Ambasadori Kasapolli: Kanë qenë diku 13 fëmijë në autobus, asnjë prej tyre s’është listën e të vdekurve

Ambasadori Kasapolli: Kanë qenë diku 13 fëmijë në autobus, asnjë prej tyre s’është listën e të vdekurve

Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq