Tahiri: Kërkojmë nga qeveria që të bisedojë me palët, kemi për çfarë të shtyhemi boll

16.06.2022 13:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Kërkojmë nga qeveria që të bisedojë me palët, kemi për çfarë të shtyhemi boll

Kryetari i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, në fjalën e tij pas rifillimit të seancës së kuvendit ka thënë se shpreson që sot të ketë një minimum të reflektimit të qeverisë në raport me kërkesën për debat rreth përfshirjes së veteranëve në ligjin për paga.

Ai tha se ligji për pagën minimale trajton një temë, që sipas tij, sot s’është as temë, sepse në sektorin privat nuk ka pagë nën 250 euro.

“Ky ligj s’ka asnjë ndikim. I vetmi ndikim që ky ligj ka sot është që të bëhet llugë Kosova. Me t’i pru veteranët përpara kuvendit, me kriju kauza pa kurrfarë nevoje. Fjala e fundit e demokracisë është konsultimit paraprak, është ndërtimi i konsultimit”.

“Ju po thoni se si grup parlamentar keni më së shumti veteranë, por kush iu ka konsultuar juve me iu thanë se “çka po ua merr mendja bre burra se duam ta sjellim një ligj?”. Kush na ka konsultuar neve? A duhet t’i thoni një iniciative blanko “jo””, është shprehur Tahiri, njofton Klankosova.tv.

Ai kërkoi prej qeverisë që të ulet me palë dhe të diskutohet përpara se të vijë tek trajtimi sepse sipas tij, partitë politike në kuvend kanë dimensione të ndryshme.

“Kemi me pasë shumë situata ku mund të shtyhemi e të mos shtyhemi për një kauzë kombëtare”, është shprehur Tahiri.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë