“Lufta mund të kthehet në Ballkan, këtë nuk e dëshiroj”

“Lufta mund të kthehet në Ballkan, këtë nuk e dëshiroj”

Kryetari i Komisionit Europian Jean - Claude aJuncker ka tërhequr vërejtjen se lufta mund të [...]

Gjeneralin serb e frikëson “lufta në Ballkan”: Shqiptarët mund të bashkohen në një forcë të armatosur

Gjeneralin serb e frikëson “lufta në Ballkan”: Shqiptarët mund të bashkohen në një forcë të armatosur

Arrestimi i Marko Gjuriqit dhe paralajmërimet e ambasadës Amerikane në Kosovë, se situate mund të [...]

Hoxhaj: Çfarëdo ndryshimi i kufijve në Ballkan hap kutinë e Pandorës

Hoxhaj: Çfarëdo ndryshimi i kufijve në Ballkan hap kutinë e Pandorës

Rishfaqja e ambicieve të Serbisë për ndryshim të kufijve ka nxitur reagimin e zëvendëskryeministrit të [...]

AP: Bashkimi Evropian dhe Rusia, në “garë” për ta rritur ndikimin në Ballkan

AP: Bashkimi Evropian dhe Rusia, në “garë” për ta rritur ndikimin në Ballkan

Agjencia e lajmeve Associated Press i ka kushtuar një artikull të gjatë, raporteve që kanë [...]

The Economist: Vështirësitë e shkëmbimit të territorit në Ballkan

The Economist: Vështirësitë e shkëmbimit të territorit në Ballkan

Në një analizë për Ballkanin, revista prestigjioze londineze  “The Economist” ndër të tjera shkruan se [...]

Yee në Ballkan për të disiplinuar Dodikun dhe për të bërë presion mbi Serbinë për Kosovën

Yee në Ballkan për të disiplinuar Dodikun dhe për të bërë presion mbi Serbinë për Kosovën

Emërimi i ekspertit të Ballkanit, Hoyt Brian Yee, nga presidenti amerikan, Donald Trump, si ambasador [...]

Hoyt Yee jep dorëheqje, vjen në Ballkan

Hoyt Yee jep dorëheqje, vjen në Ballkan

Brian Hoyt Yee, specialisti për Ballkanin i presidentit amerikan Donald Trump, ka dhënë dorëheqje nga [...]

ODG: Klanet mafioze serbe dhe malazeze në krye të trafikut të drogës në Ballkan

ODG: Klanet mafioze serbe dhe malazeze në krye të trafikut të drogës në Ballkan

Portali italian i lajmeve “Occhi della guerra” i ka kushtuar një artikull të zgjeruar trafikut [...]

Ambasada amerikane në Beograd “nuk ka informata për angazhimin e Rice në Ballkan”

Ambasada amerikane në Beograd “nuk ka informata për angazhimin e Rice në Ballkan”

Ambasada amerikane në Beograd nuk ka informata lidhur me atë se gjoja po shqyrtohet angazhimi [...]

Parashikimet e CIA-s: Kosova, vendi i vetëm që do të ketë rritje të popullsisë në Ballkan deri në 2050

Parashikimet e CIA-s: Kosova, vendi i vetëm që do të ketë rritje të popullsisë në Ballkan deri në 2050

Vendi i vetëm në Ballkan që do të shënojë rritje të popullsisë në 30 vitet [...]

Si po i kundërvihen myslimanët e Ballkanit radikalizmit fetar

Si po i kundërvihen myslimanët e Ballkanit radikalizmit fetar

Rinia në Ballkan ka qenë një shënjestër e lehtë për ekstremistët që kërkojnë t’i radikalizojnë [...]

Shqiptarët, Besimtarët më të Mëdhenj në Ballkan në ‘Ëndrrën Amerikane’

Shqiptarët, Besimtarët më të Mëdhenj në Ballkan në ‘Ëndrrën Amerikane’

Çdo vit, 100 mijë shqiptarë i provojnë shanset e tyre për një jetë më të [...]

Rusia ringjall frikën e luftës në Ballkan

Rusia ringjall frikën e luftës në Ballkan

E frikësuar prej ndikimit të NATO-s dhe BE-së, Rusia bëri këtë javë dërgesën e parë [...]

Plani sekret: Në Ballkan do ketë ndryshime kufijsh, shqiptarët do të përfshihen në konflikt të armatosur

Plani sekret: Në Ballkan do ketë ndryshime kufijsh, shqiptarët do të përfshihen në konflikt të armatosur

Gazeta Britanike “Daily Mail” ka botuar një artikull studimor që bën me dije se çfarë [...]

Frikë nga kthimi i xhihadistëve në Ballkan: Vritini myslimanët e moderuar para grave dhe fëmijëve

Frikë nga kthimi i xhihadistëve në Ballkan: Vritini myslimanët e moderuar para grave dhe fëmijëve

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” nën titullin “Xhihad vajtje ardhje” (14.08) i kushton vëmendje frikës [...]

A po përgatisin Rusia e Turqia një konflikt të përgjakshëm në Ballkan?

A po përgatisin Rusia e Turqia një konflikt të përgjakshëm në Ballkan?

Në një këshillim mbajtur me dyer të mbyllura kohë më parë, një zyrtar gjerman i [...]

Zbehja e BE-së rrezikon shtrirjen e ndikimit turk në Ballkan

Zbehja e BE-së rrezikon shtrirjen e ndikimit turk në Ballkan

Zbehja e procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian, vlerësohet se ka shtuar ambiciet e vendeve [...]

Shokohen shkencëtarët me këtë zbulim për Kosovën dhe Shqipërinë

Shokohen shkencëtarët me këtë zbulim për Kosovën dhe Shqipërinë

Të gjithë banorët e Europës janë kushërinj të largët me njëri tjetrin, thonë shkencëtarët.Një studim [...]

Nëse shpërthen në Ballkan, Rusia me Serbinë

Nëse shpërthen në Ballkan, Rusia me Serbinë

Garancitë që nga Kremlini i ka sjellë kryeministri serb Aleksandar Vuçiq se ”Serbia mund të [...]

Kotzias në SHBA, takon Tillerson për situatën në Ballkan

Kotzias në SHBA, takon Tillerson për situatën në Ballkan

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili po zhvillon një vizitë dyditore në Shtetet [...]

I ftohti ekstrem dhe të reshurat e borës shkaktojnë shumë vdekje në Ballkan dhe Evropën Lindore

I ftohti ekstrem dhe të reshurat e borës shkaktojnë shumë vdekje në Ballkan dhe Evropën Lindore

Temperaturat më të ulëta në disa dekada dhe të reshurat e shumta të borës në [...]

Kryeakademiku: Kosova nuk mund t’i rivizatojë hartat në Ballkan

Kryeakademiku: Kosova nuk mund t’i rivizatojë hartat në Ballkan

Akademia e Shkencave nuk është konsultuar asnjëherë për çështjen e demarkacionit Kosovë - Mal i [...]

Scott: Po shihet qartë përzierja e Rusisë në Ballkan

Scott: Po shihet qartë përzierja e Rusisë në Ballkan

Ambasadori i SHBA-ve në Serbi, Kyle Scott, ka thënë se në Ballkan mund të shohim [...]

Shqipëri: Vdekshmëria e fëmijëve nën 5 vjeç më e larta në Ballkan

Shqipëri: Vdekshmëria e fëmijëve nën 5 vjeç më e larta në Ballkan

Data Albania po përditëson të dhëna lidhur me vdekshmërinë e fëmijëve të moshës 0 deri [...]

Hahn: Tregu i përbashkët në Ballkan i mundshëm brenda dy-tre vjetësh

Hahn: Tregu i përbashkët në Ballkan i mundshëm brenda dy-tre vjetësh

Komisioneri i BE-së për zgjerim, Johanes Hahn i tha Radios Evropa e Lirë se një [...]

Bugajski: Clinton do të ishte më e mirë për Ballkanin dhe Kosovën

Bugajski: Clinton do të ishte më e mirë për Ballkanin dhe Kosovën

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Janusz Bugajski, nga Qendra për Analiza të [...]

Seri tërmetesh në Ballkan, lëkundet toka edhe në Shqipëri

Seri tërmetesh në Ballkan, lëkundet toka edhe në Shqipëri

Disa lëkundje të njëpasnjëshme të tokës u ndjenë pas orës 18:30 në Tiranë dhe disa [...]

Kush është shqiptari i cili është bosi i drogës në Ballkan!

Kush është shqiptari i cili është bosi i drogës në Ballkan!

Mediat greke zbardhin detaje të reja për rrjetin shqiptar të trafiku të drogës. Simbas grekëve kreu [...]

Presidenti slloven: Zgjanimi i BE’s parandalon destabilizimin e Ballkanit

Presidenti slloven: Zgjanimi i BE’s parandalon destabilizimin e Ballkanit

Presidenti slloven Borut Pahor tha sot se projeti i zgjanimit të BE’s duhet me vazhdue, [...]

Soufan Group: Nga Ballkani, janë 875 luftëtarë të huaj

Soufan Group: Nga Ballkani, janë 875 luftëtarë të huaj

Në qershor të vitit 2014, Grupi Soufan pati publikuar një raport mbi luftëtarët e [...]

[TABS_R id=314738]