Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

20.04.2021 16:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla priti në takim drejtorin e projektit të IPA-së, Carlo Verdiglione, ambasadorin e Italisë në Kosovë, Nicola Orlando si dhe zyrtarë tjerë të lartë të ambasadës italiane.

Në këtë takim u diskutua për objektivin e përgjithshëm të projektit rajonal i cili është të ngritë kapacitetet e autoriteteve të zbatimit të ligjit në Ballkanin Perëndimor për të luftuar krimin e organizuar dhe terrorizmin, duke përfshirë parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit të dhunshëm duke rritur bashkëpunimin brenda rajonit me BE-në.

Ministri Sveçla i njoftoi të pranishmit lidhur me prioritetet e MPB-së, duke theksuar parandalimin dhe luftimin e krimit, si dhe korrupsionit, reformat në Policinë e Kosovës si dhe rëndësinë e bashkëpunimin në rritjen e sigurisë në përgjithësi.

Projekti synon të arrijë këtë përmes Forcimit të aftësive operacionale të organeve të zbatimit të ligjit të Ballkanit Perëndimor për të luftuar krimin e organizuar, forcimit të aftësive të autoriteteve të zbatimit të ligjit të Ballkanit Perëndimor për të marrë pjesë në mënyrë efektive dhe për të kontribuar në strukturat dhe mekanizmat e bashkëpunimit rajonal dhe Evropian, si dhe forcimin e aftësive te autoriteteve të zbatimit të ligjit të Ballkanit Perëndimor për të shkëmbyer informata.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa: Si LDK nuk kemi koment negativ për deklaratat e Gërvalles

Mustafa: Si LDK nuk kemi koment negativ për deklaratat e Gërvalles

LDK e konsideron të ndërlikuar çështjen e padisë ndaj Serbisë për gjenocid

LDK e konsideron të ndërlikuar çështjen e padisë ndaj Serbisë për gjenocid

Hisen Berisha: Kadri Veseli e ka takuar shumë shpesh Rugovën në rezidencën e tij në Velani

Hisen Berisha: Kadri Veseli e ka takuar shumë shpesh Rugovën në rezidencën e tij në Velani

Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

Raporti i ShBA-së: Kosova ka nevojë për një Ligj të ndryshuar për lirinë fetare

Raporti i ShBA-së: Kosova ka nevojë për një Ligj të ndryshuar për lirinë fetare

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Subvencionimi i pagave nga shteti: Ekzekutohen pagesat e para nga ministria e Financave

Subvencionimi i pagave nga shteti: Ekzekutohen pagesat e para nga ministria e Financave

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Tabela me qëllim shumë fisnik, por shkaku i erës rrezikon qytetarët

Tabela me qëllim shumë fisnik, por shkaku i erës rrezikon qytetarët

Për Mevmedin nuk ka ndihmë nga shteti

Për Mevmedin nuk ka ndihmë nga shteti

Tahiri i AAK-së për programin qeverisës të Kurtit: Nuk u përgjigjet pritjeve të qytetarëve

Tahiri i AAK-së për programin qeverisës të Kurtit: Nuk u përgjigjet pritjeve të qytetarëve

Kurti: Rritja e buxhetit për FSK-në do të jetë prioritet edhe në vitet e ardhshme

Kurti: Rritja e buxhetit për FSK-në do të jetë prioritet edhe në vitet e ardhshme

Ekspertët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur

Ekspertët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur

Ministri Mehaj priti në takim drejtorin e AKI-së, flasin për koordinim të ngushtë ndërinstitucional

Ministri Mehaj priti në takim drejtorin e AKI-së, flasin për koordinim të ngushtë ndërinstitucional

​Abdixhiku takohet me ambasadorin Rohde, përmend liberalizimin e vizave

​Abdixhiku takohet me ambasadorin Rohde, përmend liberalizimin e vizave

Republika Sërpska nuk i tërheq dekoratat për kriminelët e luftës

Republika Sërpska nuk i tërheq dekoratat për kriminelët e luftës