Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar

18.09.2021 15:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar

Shpërthimet e bombave në “zemrën” ISIS-it në Afganistan kanë lënë dy të vrarë e rreth 20 të lënduar në sulmin e parë vdekjeprurës që nga largimi i forcave amerikane e britanike muajin e kaluar.

Tri shpërthime e goditën kryeqytetin provincial të provincës lindore, Jalalabad, të shtunën në sulmet që i kishin për cak automjetet e talibanëve.

Asnjë grup nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për sulmet, por militatët e ISIS-it, që e ka selinë kryesore në atë zonë, janë armiq me talibanët, shkruan Daily Mail, transmeton Express.

Dega e ISIS-it për Afganistan, ISIS-K, e ka marrë përgjegjësinë për sulmin në aeroportin e Kabulit muajin e kaluar, ku u vranë mbi 170 persona, përfshirë 13 ushtarë amerikanë.

Ndryshe, që nga ardhja në pushtet, talibanët po përballen me probleme të mëdha ekonomike e të sigurisë. Sfidë shtesë për ta janë militantët e ISIS-it.

Talibanët janë akuzuar se nuk i kanë përmbushur zotimet e tyre, përfshirë respektimin e të drejtave të njeriut në përgjithësi e respektimin e të drejtave të grave në veçanti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë

Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë

Rimëkëmbja ekonomike kërkon marrjen e masave për mbrojtjen e diversitetit nepërmjet bashkëpunimit global

Rimëkëmbja ekonomike kërkon marrjen e masave për mbrojtjen e diversitetit nepërmjet bashkëpunimit global

Përmbytjet në Shanxi  detyrojnë qindra persona të evakuohen

Përmbytjet në Shanxi detyrojnë qindra persona të evakuohen

Vuçiq në Samitin e të Painkuadruarve: Dialogu me Kosovën nuk ka alternativë

Vuçiq në Samitin e të Painkuadruarve: Dialogu me Kosovën nuk ka alternativë

Industria e makinerivë në Kinë raporton rritje dyshifrore në janar-gusht

Industria e makinerivë në Kinë raporton rritje dyshifrore në janar-gusht

Multipolarizimi dhe demokratizmi i marrëdhënieve ndërkombëtare pasqyrojnë prirjen e kohës

Multipolarizimi dhe demokratizmi i marrëdhënieve ndërkombëtare pasqyrojnë prirjen e kohës

Zyrtarë të lartë kinezë dhe amerikanë zhvillojnë bisedime gjithëpërfshirëse në Zyrih

Zyrtarë të lartë kinezë dhe amerikanë zhvillojnë bisedime gjithëpërfshirëse në Zyrih

Në Dubai hapet ekspozita me temë: Komunikimi i mendimeve dhe krijimi i së ardhmes

Në Dubai hapet ekspozita me temë: Komunikimi i mendimeve dhe krijimi i së ardhmes

Shfaqja Ajrore e Kinës 2021 tërheq rreth 120 000 shikues

Shfaqja Ajrore e Kinës 2021 tërheq rreth 120 000 shikues

75 vende bëjnë thirrje për solidaritet global për barazinë e vaksinave

75 vende bëjnë thirrje për solidaritet global për barazinë e vaksinave

46 euro shpërblim nëse bind dikë të vaksinohet kundër Covid-19

46 euro shpërblim nëse bind dikë të vaksinohet kundër Covid-19

Sarkozy dënohet me burgim për shpenzim të tepërt në fushatë

Sarkozy dënohet me burgim për shpenzim të tepërt në fushatë

Bashkëpunimi Kinë-BE favorizon të dyja palët

Bashkëpunimi Kinë-BE favorizon të dyja palët

Iniciativa e zhvillimit global, një qasje e re për të ardhmen globale

Iniciativa e zhvillimit global, një qasje e re për të ardhmen globale

Kina dhe Gjermania, protagoniste të rimëkëmbjes globale

Kina dhe Gjermania, protagoniste të rimëkëmbjes globale

Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar

Sulm në Afganistan, dy të vrarë e dhjetëra të lënduar