Stoltenberg paralajmëron një luftë shumëvjeçare në Ukrainë

19.06.2022 10:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Stoltenberg paralajmëron një luftë shumëvjeçare në Ukrainë

Stoltenberg gjithashtu bëri thirrje për mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën, duke i thënë gazetës gjermane Bild am Sonntag se furnizimi me armatime të fundit për trupat ukrainase do të rriste mundësinë e çlirimit të rajonit lindor të Donbasit nga kontrolli rus.

“Ne duhet të përgatitemi për faktin se mund të duhen vite. Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja e Ukrainës”, tha ai.

“Edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm për mbështetjen ushtarake, edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve.”

Në fushat e betejës së Ukrainës, ushtria ukrainase raportoi sulme të intensifikuara në qytetet lindore të Kharkiv, Izyum dhe Severodonetsk. Ushtria tha se Severodonetsk, një objektiv kryesor në ofensivën e Moskës për të marrë kontrollin e plotë të rajonit lindor të Luhanskut, ishte përsëri nën zjarr të rëndë artilerie dhe raketash, por tha se shtytja ruse për të vendosur kontrollin e plotë mbi qytetin mbetet “e pasuksesshme”.

Megjithatë, ushtria pranoi se forcat e saj kishin pësuar një pengesë ushtarake në vendbanimin e afërt të Metolkine.

“Si rezultat i zjarrit të artilerisë dhe një sulmi, armiku ka sukses të pjesshëm në fshatin Metolkine, duke u përpjekur të fitojë një terren,” thuhet në një postim në Facebook të shtunën vonë.

Serhiy Haidai, guvernatori i Luhansk i emëruar nga Ukraina, iu referua në një postim të veçantë në internet “betejave të vështira” në Metolkine, ndërsa agjencia ruse e lajmeve Tass, duke cituar një burim që punon për separatistët e mbështetur nga Rusia, tha se shumë luftëtarë ukrainas ishin dorëzuar në Metolkine.Në veriperëndim, disa raketa ruse goditën një fabrikë gazi në lagjen Izyum dhe raketat ruse ranë në një periferi të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, duke goditur një ndërtesë komunale dhe duke shkaktuar zjarr në një bllok banesash, por duke mos shkaktuar viktima, thanë autoritetet ukrainase.

Al Jazeera nuk mundi të konfirmonte në mënyrë të pavarur llogaritë e fushëbetejës.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Konjufca flet për takimin me Thaçin e Veselin në Hagë: Mirë janë, kanë këto shqetësime

Konjufca flet për takimin me Thaçin e Veselin në Hagë: Mirë janë, kanë këto shqetësime