Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

28.05.2020 17:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

“Zgjidhja në rrethanat aktuale do të ishte të konstatohej se dekreti i Thaçit nuk ishte në harmoni me Kushtetutën – që do të thotë se duhet të shpallen zgjedhjet e parakohshme”.

17:12, 28 Maj 2020
Profesori universitar dhe njëri prej hartuesve të Kushtetutës së Kosovës, Riza Smaka, ka thënë se Gjykata Kushtetuese do të duhej të konstatonte se dekreti i Presidentit Hashim Thaçi nuk është në harmoni me Kushtetutën.

Në Speciale të Klan Kosovës, ai ka thënë se në rrethanat aktuale, shkuarja e vendit në zgjedhje të parakohshme është e vetmja zgjidhje.

“Nga teksti i Kushtetueses del se e vetmja zgjidhje do të ishte shpallja e zgjedhje të përgjithshme të parakohshme”.

Sipas tij, nuk ka bazë kushtetuese të merret ndonjë vendim tjetër.

“Shprehimisht me nenin 95, paragrafi i dytë, në atë dispozitë theksohet se subjekti politik i parë është ai që e propozon kandidatin dhe Presidenti e mandaton atë për formimin e qeverisë”.

“Pas votimit të mosbesimit ndaj Qeverisë; atëherë VV e propozon kandidatin për mandatar. Presidenti e mandaton. Nëse dështon, vendi shkon në zgjedhje sepse nuk ka afat të dytë”.

Smaka ka shtuar se nevojiten pesë vota pro për të kaluar vendimi në Gjykatën Kushtetuese.

“Zgjidhja në rrethanat aktuale do të ishte të konstatohej se dekreti i Thaçit nuk ishte në harmoni me Kushtetutën – që do të thotë se duhet të shpallen zgjedhjet e parakohshme”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sveçla viziton pikë kalimin kufitar në Merdare, tregon për gjendjen pas vendimit për targa

Sveçla viziton pikë kalimin kufitar në Merdare, tregon për gjendjen pas vendimit për targa

Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

Gërvalla për gabimet në Twitter: I marrë si komplimente pasi nuk kemi kritika në politikën e jashtme

Gërvalla për gabimet në Twitter: I marrë si komplimente pasi nuk kemi kritika në politikën e jashtme

Pogragja qind për qind me Lutën, e falënderojnë për realizimin e projekteve jetike

Pogragja qind për qind me Lutën, e falënderojnë për realizimin e projekteve jetike

Ministria e Drejtësisë në pritje të vendimit të Gjykatës për procesin e konkursit për noterë

Ministria e Drejtësisë në pritje të vendimit të Gjykatës për procesin e konkursit për noterë

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit

Vuçiq: Ata duan që Serbia ta njohë Kosovën, nuk do të ndodhë kjo

Vuçiq: Ata duan që Serbia ta njohë Kosovën, nuk do të ndodhë kjo

Ministria e Shëndetësisë lanson çertifikatën elektronike të vaksinimit kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë lanson çertifikatën elektronike të vaksinimit kundër COVID-19

30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë

30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë

Haziri: Fluidi ka ndërtuar perandori të prodhimit në Kosovë e rajon

Haziri: Fluidi ka ndërtuar perandori të prodhimit në Kosovë e rajon

Pensionistët duan ndryshim të politikave pas 17 tetorit!

Pensionistët duan ndryshim të politikave pas 17 tetorit!

Reagon Këshilli i Prindërve të Prishtinës: Mësimi të nis më 27 shtator, shtyrja e mëtejme e papranueshme

Reagon Këshilli i Prindërve të Prishtinës: Mësimi të nis më 27 shtator, shtyrja e mëtejme e papranueshme

Osmani takon Borrellin: Kosova ka zbatuar marrëveshjen për targat, BE të gjykojë Serbinë

Osmani takon Borrellin: Kosova ka zbatuar marrëveshjen për targat, BE të gjykojë Serbinë

Konjufca takon Nikollën: Jemi një komb e dy shtete

Konjufca takon Nikollën: Jemi një komb e dy shtete

Investimet nga diaspora, shembull për zhvillimin ekonomik

Investimet nga diaspora, shembull për zhvillimin ekonomik

SBASHK-u thotë se mësimi duhet të fillojë të hënën

SBASHK-u thotë se mësimi duhet të fillojë të hënën