Sindikata e RTK-së letër Kuvendit: Kemi pritur nga kjo legjislaturë të përmirësojë kushtet e punës

01.05.2020 14:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sindikata e RTK-së letër Kuvendit: Kemi pritur nga kjo legjislaturë të përmirësojë kushtet e punës

Sindikata e Punëtorëve e RTK-së i ka drejtuar sot një letër Kuvendit të Kosovës në Ditën Ndërkombëtare të Punës.
Kjo sindikatë thotë se kanë pritur kjo legjislaturë të përmirësojë kushtet e punës, të ndërtohet objekti i ri i RTK-së, të miratohet ligji i ri i RTK-së, i cili parasheh financim të përhershëm e të pavarur dhe po ashtu cakton lartësinë se sa duhet të ketë buxhet Transmetuesi Publik në vend.Letra e plotë:Letër drejtuar Kuvendit të Kosovës në Ditën Ndërkombëtare të PunësSindikata e Punëtorëve e RTK-së ua rikujton deputetëve të Kuvendit të Kosovës si themelues i RTK-së se kushtet e punës në RTK, jo që nuk janë përmirësuar, por ato vazhdojnë të përkeqësohen çdo ditë e më shumë. Në këtë ditë, Sindikata e Punëtorëve e RTK-së ka shumë arsye të protestojë dhe një gjë të tillë edhe kemi pasur në plan, por për shkak të situatës me Covid-19, ne po ju drejtohemi me këtë letër në shenjë proteste.
Të nderuar deputetë, ne kemi pritur nga kjo legjislaturë të përmirësojë kushtet e punës, të ndërtohet objekti i ri i RTK-së, të miratohet ligji i ri i RTK-së, i cili parasheh financim të përhershëm e të pavarur dhe po ashtu cakton lartësinë se sa duhet të ketë buxhet Transmetuesi Publik në vend. Para disa javësh, Qeveria e Kosovës, në projektbuxhetin e saj e vështirësoi edhe më shumë punën e Transmetuesit Publik duke ia ulur buxhetin RTK-së afër dy milionë e gjysmë, buxhet që edhe ashtu nuk i plotësonte nevojat për të funksionuar RTK-ja.

Ju sugjerojmë t’i shihni mediumet publike në vendet fqinje sa e kanë buxhetin vjetor dhe sa e ka Transmetuesi Publik në Kosovë e sidomos me uljen që iu bë para një muaji.Ju bëjmë thirrje deputetëve që menjëherë ta rishikojnë këtë vendim dhe të kthehet lartësia e buxhetit të RTK-së, ashtu siç parashihet me ligjin aktual të RTK-së. Në të kundërtën, me lehtësimin e masave nga Qeveria e Kosovës do të fillojmë me protesta pasi rrezikohet funksionimi i RTK-së dhe ekzistenca e punëtorëve në RTK, e të cilët në çdo kohë, pavarësisht rrethanave, janë të angazhuar për të informuar publikun e gjerë kosovar dhe jo vetëm.I bëjmë thirrje Kuvendit të Kosovës që sa më parë ta trajtojë çështjen e RTK-së dhe të plotësohen kërkesat e Sindikatës së Punëtorëve të RTK-së.

Me respekt,
Kryesia e SPERTK-së

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


104 jetë të vdrkur nga koronavirusi këtë javë

104 jetë të vdrkur nga koronavirusi këtë javë

Biznesmenët e suksesshëm në Austri, i bashkohen kandidatit për kryetar të Istogut Bekë Berisha

Biznesmenët e suksesshëm në Austri, i bashkohen kandidatit për kryetar të Istogut Bekë Berisha

Infektologu Hamdi Ramadani ka thënë se në Kosovë duhen imunizuar

Infektologu Hamdi Ramadani ka thënë se në Kosovë duhen imunizuar

Qeveria e Kosovës: 35 përqind e popullatës së rritur janë vaksinuar me dy doza

Qeveria e Kosovës: 35 përqind e popullatës së rritur janë vaksinuar me dy doza

Kuvendi nesër do të mbajë seancën e parë të sesionit vjeshtor

Kuvendi nesër do të mbajë seancën e parë të sesionit vjeshtor

Ish-kandidati i VV’së për kryetar të Mitrovices tallet me Agim Bahtirin

Ish-kandidati i VV’së për kryetar të Mitrovices tallet me Agim Bahtirin

Digjitalizimi i gjykatave, për rritje efikasiteti apo mbulim dështimesh?

Digjitalizimi i gjykatave, për rritje efikasiteti apo mbulim dështimesh?

10 të vdekur e 173 raste të reja pozitive me koronavirus në Kosovë

10 të vdekur e 173 raste të reja pozitive me koronavirus në Kosovë

Mësimdhënësit në përkrahje të ndryshimit të 17 tetorit!

Mësimdhënësit në përkrahje të ndryshimit të 17 tetorit!

Tërmkolli-presidentes: S’bëhet politikë korridoreve të OKB’së, s’jemi në vitet e 90-ta

Tërmkolli-presidentes: S’bëhet politikë korridoreve të OKB’së, s’jemi në vitet e 90-ta

Vuçiq mbron “Ballkanin e Hapur”: Fitojnë të gjithë vendet, të bashkohet edhe Kosova

Vuçiq mbron “Ballkanin e Hapur”: Fitojnë të gjithë vendet, të bashkohet edhe Kosova

Ambasada e SHBA-së për Express: Qeveria është duke i vazhduar bisedimet për t’u lidhur në tubacionin e gazit

Ambasada e SHBA-së për Express: Qeveria është duke i vazhduar bisedimet për t’u lidhur në tubacionin e gazit

Çfarë tha në Prokurori 41-vjeçari që u arrestua se e kishte kërcënuar Abazoviqin

Çfarë tha në Prokurori 41-vjeçari që u arrestua se e kishte kërcënuar Abazoviqin

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

Kurti thotë se gjendja e mediave në Kosovë nuk është më e mira, por as më e keqja

Kurti thotë se gjendja e mediave në Kosovë nuk është më e mira, por as më e keqja

Bizneset kanë nevojë për përkrahjen e komunës

Bizneset kanë nevojë për përkrahjen e komunës