“Shumë e rëndë”, flasin nga familja që humbi katër anëtarë në aksidentin në Bullgari

25.11.2021 08:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Shumë e rëndë”, flasin nga familja që humbi katër anëtarë në aksidentin në Bullgari

Familja Iseni nga Komuna e Studeniçanit në Maqedoninë e Veriut ka humbur katër anëtarë të saj në aksidentin me autobus, që ka ndodhur në Bullgari, mëngjesin e 23 nëntorit. Dyzet e pesë veta kanë vdekur në këtë fatkeqësi – në mesin e tyre edhe 12 fëmijë. Maqedonia e Veriut ka shpallur tri ditë zie kombëtare.

Shtatëmbëdhjetë nga 45 viktimat e aksidentit rrugor në Bullgari janë nga Komuna e Studeniçanit në Maqedoninë e Veriut.

Një ditë pas fatkeqësisë, fshatin e kishte kapluar zija dhe pikëllimi.

Familja Iseni ka humbur katër anëtarë të familjes, në mesin e tyre edhe Anisën – një vajzë 14-vjeçe.

“Ky është lajmi më i keq për familjen tonë. Katër anëtarë përnjëherë në një rast kaq tragjik, në atë zjarr masiv të digjen njerëzit e gjallë…Nuk di…as fotografitë t’i shikojmë dhe as lajmet t’i dëgjojmë…aq jemi thyer. Ne kemi raste që kemi përjetuar si popull, por kjo është shumë e rëndë, kur të vjen në shtëpi, në derën tënde, në familje”, thotë xhaxhai i Anisës, Fati Iseni.

Nëna e Anisës, Fikrija, ka vdekur po ashtu. Ajo ka qenë mësuses në shkollën fillore të fshatit “Naim Frashëri”. Në nderim të saj, shkolla, më 23 dhe 24 nëntor, ka mbajtur mësim me orar të shkurtuar.

“Dje (23 nëntor) assesi nuk ishim në gjendje të realizojmë procesin mësimor, për shkak të humbjes së koleges sonë, mësueses së vyeshme, të respektuar, punëtore e cila ka kontribuar disa vite në këtë shkollë”, thotë Ramadan Xhaferi, pedagog i kësaj shkolle.

Autobusi, i regjistruar në Maqedoninë e Veriut, është përfshirë nga flakët në një autostradë, në jugperëndim të Sofjes, mëngjesin e 23 nëntorit.

Hetimet për shkakun e zjarrit kanë nisur. Në mesin e viktimave janë gjithsej 12 fëmijë, përfshirë du vëllezër binjakë nga 4 vjeç.

Shumica e udhëtarëve ishin turistë që ktheheshin nga një udhëtim në Stamboll të Turqisë. Shtatë persona kanë shpëtuar dhe janë dërguar me djegie në spital.

Maqedonia e Veriut ka shpallur tri ditë zie për viktimat. Ditë zie kanë shpallur edhe Kosova dhe Bullgaria.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohen detaje nga biseda telefonike Johnson-Zelensky

Zbulohen detaje nga biseda telefonike Johnson-Zelensky

Lituania nga sot nuk importon më energji nga Rusia

Lituania nga sot nuk importon më energji nga Rusia

Aksident në magjistralen Suharekë-Prizren, tre persona të lënduar

Aksident në magjistralen Suharekë-Prizren, tre persona të lënduar

Kurti në World Affairs Forum: Kosova të bëhet pjesë e Programit Partneriteti për Paqe të NATO-s

Kurti në World Affairs Forum: Kosova të bëhet pjesë e Programit Partneriteti për Paqe të NATO-s

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurtit i takojnë mëditje për udhëtime jashtë vendi, por ai nuk i pranon ato

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurtit i takojnë mëditje për udhëtime jashtë vendi, por ai nuk i pranon ato

Vlera e Bitcoin-it bie për 50 për qind

Vlera e Bitcoin-it bie për 50 për qind

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Meta nesër e viziton Kosovën, do të pritet nga Osmani

Meta nesër e viziton Kosovën, do të pritet nga Osmani

Arrestohen dy persona në Vushtrri, ishin duke vjedhur vegla pune

Arrestohen dy persona në Vushtrri, ishin duke vjedhur vegla pune

“Millosheviqi s’e pyeste kurrë Vuçiqin edhe pse e kishte ministër”, Kadrijaj reagon pas deklaratës skandaloze të Kurtit për Vuçiqin

“Millosheviqi s’e pyeste kurrë Vuçiqin edhe pse e kishte ministër”, Kadrijaj reagon pas deklaratës skandaloze të Kurtit për Vuçiqin

Kosova ende pa kryeprokuror të shtetit

Kosova ende pa kryeprokuror të shtetit

Nagavci: Buxheti i këtij viti për arsim është 12% më i lartë sesa në vitin paraprak

Nagavci: Buxheti i këtij viti për arsim është 12% më i lartë sesa në vitin paraprak

Edita Tahiri: Kurti tash e zbuloi Amerikën!

Edita Tahiri: Kurti tash e zbuloi Amerikën!

Policia kap në flagrancë dy persona duke vjedhur në Vushtrri

Policia kap në flagrancë dy persona duke vjedhur në Vushtrri

Kryeministri Kurti vizitoi shkollën shqipe në Nju Jork

Kryeministri Kurti vizitoi shkollën shqipe në Nju Jork

Edhe tri shtete të tjera konfirmojnë linë e majmunit

Edhe tri shtete të tjera konfirmojnë linë e majmunit