Shkencëtari amerikan: Javën e ardhshme kuptojmë efikasitetin e vaksinës ndaj variantit te ri

29.11.2021 16:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtari amerikan: Javën e ardhshme kuptojmë efikasitetin e vaksinës ndaj variantit te ri

Mjeku Peter Hotez deklaroi për televizionin amerikan “CNN”, se efikasiteti i vaksinës do shikohet pas një jave. Ai mendon se variant i ri do përhapet në gjithë botën, për shkak se edhe variantet e tjerë janë përhapur masivisht.

Mjeku amerikan deklaroi se Omicron nuk mund të jetë plotësisht rezistent ndaj vaksinave aktuale.

Shkencëtarët do studiojnë gjatë këtyre javëve simptomat që mund të shkaktojë ky variant. Peter Hotez tha se rezultatet mbi vaksinat priten të dalin në fillim të javës tjetër ose pas dy javësh.

Efektiviteti i tyre pritet të studiohet te njerëzit e vaksinuar dhe te provat që do bëhen te kafshët. Trasmetueshmëria e variantit Omicron do shikohet në javët ne vazhdim.

Profesori mendon që autoritetet shëndetësore amerikane nuk duhet të përqëndrohen te varianti i ri, por te varianti delta që po përhapet me shpejtësi të madhe.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkup: Së pari detaje për Omicronin, pastaj masa të reja

Shkup: Së pari detaje për Omicronin, pastaj masa të reja

Shkencëtari amerikan: Javën e ardhshme kuptojmë efikasitetin e vaksinës ndaj variantit te ri

Shkencëtari amerikan: Javën e ardhshme kuptojmë efikasitetin e vaksinës ndaj variantit te ri

Ambasada e Amerikës flet për paralajmërimet për sulme në Kosovë

Ambasada e Amerikës flet për paralajmërimet për sulme në Kosovë

Prokuroria deklarohet për vrasjen e trefishtë në Deçan

Prokuroria deklarohet për vrasjen e trefishtë në Deçan

Pahor në Qeveri, takohet me Kurtin

Pahor në Qeveri, takohet me Kurtin

Deputetja Adriana Matoshi njofton se i është rikthyer tumori në kokë pas 9 vitesh

Deputetja Adriana Matoshi njofton se i është rikthyer tumori në kokë pas 9 vitesh

Osmani: Serbia po tenton që ta destabilizojë Kosovën përmes strukturave ilegale në veri

Osmani: Serbia po tenton që ta destabilizojë Kosovën përmes strukturave ilegale në veri

Presidenti slloven: BE-ja t’ia liberalizojë vizat Kosovës, tejkaloni mosmarrëveshjet me Serbinë

Presidenti slloven: BE-ja t’ia liberalizojë vizat Kosovës, tejkaloni mosmarrëveshjet me Serbinë

5 mijë e 556 patentë-shoferë të konfiskuar për nëntë muaj në Kosovë

5 mijë e 556 patentë-shoferë të konfiskuar për nëntë muaj në Kosovë

Mutacioni i ri i COVID-19, reagon Von der Leyen: Bota është në një garë me kohën

Mutacioni i ri i COVID-19, reagon Von der Leyen: Bota është në një garë me kohën

Po e çon Bosnjën drejt konfliktit, Dodiku sfidon Perëndimin: Kam përkrahjen e Rusisë dhe Kinës

Po e çon Bosnjën drejt konfliktit, Dodiku sfidon Perëndimin: Kam përkrahjen e Rusisë dhe Kinës

Këto janë rregullat që duhet të ndiqni për të rivotuar përmes postës për zgjedhjet në Dragash

Këto janë rregullat që duhet të ndiqni për të rivotuar përmes postës për zgjedhjet në Dragash

Vuçiq: Kjo gjë më bindi që nuk duhet ta njohim Kosovën

Vuçiq: Kjo gjë më bindi që nuk duhet ta njohim Kosovën

Arrestohet hajni që vodhi 70 euro në një lokal në Vushtrri

Arrestohet hajni që vodhi 70 euro në një lokal në Vushtrri

Presidentja Osmani takohet me homologun slloven Borut Pahor

Presidentja Osmani takohet me homologun slloven Borut Pahor

Ndryshimet klimatike ulin prodhimet bujqësore në Maqedoninë e Veriut  

Ndryshimet klimatike ulin prodhimet bujqësore në Maqedoninë e Veriut