Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro

19.10.2021 23:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro

Autoritetet belge kanë shkatërruar bandën e trafikantëve të kokainës, ku në pranga kanë rënë 27 persona.

Mediat e huaja, bëjnë me dije se në kuadër të operacionit të zhvilluar nga autoritetet është sekuestruar 1,6 ton drogë, vlera e të cilës është 80 milionë euro.

Përveç drogës policia ka sekuestruar edhe dhjetë armë zjarri, përfshirë pesë kallashnikovë, automjete, kuaj dhe bagëti, si dhe celularë të koduar dhe orë luksoze.

Mësohet se policia ka rënë në gjurmët e trafikantëve falë mesazheve të koduara nga telefonat Sky ECC.

“Rreth 580 kilogramë kokainë u kapën gjithashtu, si dhe më shumë se 1.6 ton drogë për një vlerë të vlerësuar të rrugës prej më shumë se 80 milion euro”, thuhet në njoftimin e bërë nga autoritetet vendase.

Autoritetet bënë arrestimin dhe sekuestrimin e drogës në provincën e Liège, në Huy, Aywaille, Modave-Strée, Ferrières, Verviers, Herve, Comblain-au-Pont dhe Amay, si dhe në provincat nga Limburg, në Genk dhe në Flandrën Lindore, në Thames.

Në operacion morën pjesë më shumë se 300 policë.

Hetimi në për këtë rast filloi tre dite më parë. Dosja u dërgua në zyrën e prokurorit federal e cila nxori në dritë aktivitetet kriminale në rajonin e Liège, por që ishte aktive në Limburg, Flandrën Lindore dhe jashtë saj, veçanërisht në Holandë dhe Spanjë. Sipas autoriteteve rreth 15 ton kokainë kanë kaluar nga Belgjikë falë kësaj organizate.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, dyshohet për një të vrarë dhe disa të plagosur

Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, dyshohet për një të vrarë dhe disa të plagosur