Shefi i Pentagonit diskuton me Ukrainën bashkëpunimin në mbrojtje

19.10.2021 14:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shefi i Pentagonit diskuton me Ukrainën bashkëpunimin në mbrojtje

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, ka mbërritur në Ukrainë për të shprehur përkrahjen e Uashingtonit përballë “agresionit” të Rusisë.

“Unë jam këtu për të riafirmuar mbështetjen tonë të palëkundur për sovranitetin, integritetin territorial dhe aspiratat euro-atlantike të Ukrainës-dhe për të theksuar angazhimin tonë që Ukraina të zhvillojë kapacitete për të penguar agresionin e mëtejshëm rus”, shkroi Austin në rrjetin social Twitter. Vizita në Ukrainë zhvillohet pas qëndrimit të tij në Gjeorgji.

Në Kiev ai do të takohet me presidentin, Volodymyr Zelenskiy dhe ministrin e Mbrojtjes, Andriy Taran. Bisedimet do të fokusohet në mbështetjen e Uashingtonit për Ukrainën në konfliktin e saj me separatistët e përkrahur nga Rusia. Që nga prilli i vitit 2014 luftimet kanë shkaktuar më shumë se 13.000 viktima.

Konflikti në Ukrainën lindore shpërtheu pas aneksimit nga Moska të Gadishullit të Krimesë. Veprimi është kritikuar ashpër nga bashkësia ndërkombëtare.

Por, udhëtimi i Sekretarit Austin do të shërbejë gjithashtu si “një mundësi për të diskutuar përparimin e Ukrainës në zbatimin e reformave të industrisë së mbrojtjes.

Ukraina, së bashku me Gjeorgjinë, kërkojnë anëtarësimin në NATO, gjë që Moska e kundërshton ashpër.

Vizita e Austin vjen më pak se dy muaj pasi Zelenskiy dhe Taran udhëtuan në Uashington për të takuar presidentin amerikan, Joe Biden.

Administrata e Bidenit është zotuar t’i japë Ukrainës një ndihmë ushtarake shtesë prej 60 milionë dollarë, e cila do të çonte ndihmën totale amerikane vetëm për këtë vit në më shumë se 400 milionë dollarë.

Pas Ukrainës, Austin do të udhëtojë në Rumani para se të shkojë në takimin e ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel, më 21-22 tetor.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkupi dhe Sofja në kërkim të një shansi të ri për marrëveshje

Shkupi dhe Sofja në kërkim të një shansi të ri për marrëveshje

Aplikimi për shtesa të fëmijëve, lejohet edhe për këto raste të veçanta

Aplikimi për shtesa të fëmijëve, lejohet edhe për këto raste të veçanta

Pas Thaçit, ZPS kundërshton edhe lirimin e Veselit, Krasniqit e Selimit

Pas Thaçit, ZPS kundërshton edhe lirimin e Veselit, Krasniqit e Selimit

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

Vdes në spitalin e Pejës 71 vjeçari i dënuar për vrasje të rëndë

Vdes në spitalin e Pejës 71 vjeçari i dënuar për vrasje të rëndë

Shefqet Krasniqi thotë se kijameti është afër: Një nga shenjat ndërtimi i pallateve të mëdha

Shefqet Krasniqi thotë se kijameti është afër: Një nga shenjat ndërtimi i pallateve të mëdha

Arrestohet një i dyshuar për grabitjen e parave të bankës në rrugën Prishtinë-Gjilan

Arrestohet një i dyshuar për grabitjen e parave të bankës në rrugën Prishtinë-Gjilan

“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK-ja mban tryezë diskutimi

“Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekonomik”, AAK-ja mban tryezë diskutimi

BE thirrje Serbisë: Të lejohen ministrat nga Kosova ta vizitojnë Preshevën

BE thirrje Serbisë: Të lejohen ministrat nga Kosova ta vizitojnë Preshevën

Pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat s’ hyn në punë në institucione publike

Pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat s’ hyn në punë në institucione publike

Bajrami: Nuk besoj se duhet të kemi zgjedhje të jashtëzakonshme

Bajrami: Nuk besoj se duhet të kemi zgjedhje të jashtëzakonshme

Mashtrimi i qytetarëve me telefona nga shitësit e Mobil Shop-ave (VIDEO)

Mashtrimi i qytetarëve me telefona nga shitësit e Mobil Shop-ave (VIDEO)

Specialja kundërshton garancinë e Policisë për lirimin e Thaçit, (keq)përdorë një foto me ish-drejtorin e Policisë

Specialja kundërshton garancinë e Policisë për lirimin e Thaçit, (keq)përdorë një foto me ish-drejtorin e Policisë

A e dini cila është lidhja familjare në mes të Bashkim Jasharit dhe Rrahman Ramës?

A e dini cila është lidhja familjare në mes të Bashkim Jasharit dhe Rrahman Ramës?

Për dy qese plastike, qytetarët do të paguajnë aq sa kushton një bukë 

Për dy qese plastike, qytetarët do të paguajnë aq sa kushton një bukë 

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të votohen në mbledhjen e sotme të qeverisë

Këto janë masat e reja antiCOVID që do të votohen në mbledhjen e sotme të qeverisë