Shefi i OKB-së: Të përshpejtohet zgjidhja e problemeve në botë

11.10.2021 13:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shefi i OKB-së: Të përshpejtohet zgjidhja e problemeve në botë

Lëvizja e të Painkuadruarve ka një rol kyç në botë. Kësisoj ka vlerësuar sot sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres dhe vuri në dukje sfidat e pashembullta globale me të cilat po ballafaqohet bota dhe planet për zgjidhjen e tyre.

Në atë kontekst, ai deklaroi se është e nevojshme të rritet përqindja e njerëzve të vaksinuar në botë, të intensifikohen aktivitetet në luftën kundër ndryshimeve klimatike, dhe poashtu bëri thirrje për heqjen dhe shkatërrimin e armëve bërthamore dhe armëve të shkatërrimit në masë, raporton Tanjug, transmeton Klankosova.tv.

Guterres, i cili iu drejtua samitit që shënon 60 vjetorin e konferencës së parë të Lëvizjes së të Painkuaruarve përmes një video-lidhjeje, theksoi se ai është përpjekur që një kohë të gjatë ta shtyjë para një plan global të vaksinimit.

Sipas tij “shpërndarja e pabarabartë e vaksinat vrasin një numër të madh njerëzish”.

“Ne duam ta sjellim popullsinë e të gjitha vendeve në një përqindje të lartë të vaksinimit. Është e rëndësishme që ne ta kthejmë strategjinë që kemi në realitet”, tha shefi i OKB-së, transmeton Klankosova.tv.

Ai theksoi se është e nevojshme të shpejtohet zgjidhja e problemeve në botë në mënyrë që të arrihet gjithçka që sipas tij është përcaktuar në strategjinë për vitin 2030.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ndryshimet klimatike ulin prodhimet bujqësore në Maqedoninë e Veriut  

Ndryshimet klimatike ulin prodhimet bujqësore në Maqedoninë e Veriut  

“Unë e shkreta thurja vargje që t’i bëj këngë për dasmën tënde”, postimi i motrës së 33 vjeçarit që vdiq në Rugovë

“Unë e shkreta thurja vargje që t’i bëj këngë për dasmën tënde”, postimi i motrës së 33 vjeçarit që vdiq në Rugovë

Rastet e reja me Covid-19

Rastet e reja me Covid-19

Varrosen dy nxënësit në Gllogjan të Deçanit, qindra njerëz ua japin lamtumirën e fundit

Varrosen dy nxënësit në Gllogjan të Deçanit, qindra njerëz ua japin lamtumirën e fundit

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Vjosa Osmani dhe Albin Kurti bëjnë homazhe te shtatoret e varret e figurave historike

Vjosa Osmani dhe Albin Kurti bëjnë homazhe te shtatoret e varret e figurave historike

Veteranët e Shqipërisë dhe Kosovës rikthehen në fushë për lojën miqësore për Ditën e Pavarësisë

Veteranët e Shqipërisë dhe Kosovës rikthehen në fushë për lojën miqësore për Ditën e Pavarësisë

Krimi në Gllogjan, maturantëve ju jepet sot lamtumira e fundit

Krimi në Gllogjan, maturantëve ju jepet sot lamtumira e fundit

Një mision i huaj njofton punonjësit për rrezik nga një sulm terrorist, Policia thotë se merr masa për sigurinë

Një mision i huaj njofton punonjësit për rrezik nga një sulm terrorist, Policia thotë se merr masa për sigurinë

Për 10 minuta thuaj mamit jam në shpi, bëma bukën”, porosia që ia dha i riu babait para se të vritej

Për 10 minuta thuaj mamit jam në shpi, bëma bukën”, porosia që ia dha i riu babait para se të vritej

Vaksina, kusht për të shkuar në punë

Vaksina, kusht për të shkuar në punë

Detaje të reja nga krimi në Gllogjan, autobusi kishte lëvizur 50 metra me shoferin e vrarë

Detaje të reja nga krimi në Gllogjan, autobusi kishte lëvizur 50 metra me shoferin e vrarë

Pistat e hetimit për krimin makabër në Gllogjan, vrasësi ende në arrati

Pistat e hetimit për krimin makabër në Gllogjan, vrasësi ende në arrati

Lajçak: BE duhet të përshpejtojnë procesin e zgjerimit për Ballkanin Perëndimor

Lajçak: BE duhet të përshpejtojnë procesin e zgjerimit për Ballkanin Perëndimor

Sveçla: I bëj ultimatum vrasësit që të dorëzohet (VIDEO)

Sveçla: I bëj ultimatum vrasësit që të dorëzohet (VIDEO)

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator