ShBA thirrje Evropës: Mos lejoni që Rusia të ju ‘bullizojë’ me çmimet e energjisë

E publikuar: 13/01/2023 19:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Anthony Blinken The NewYork Times

“Ne nuk do t’i lëmë jashtë në të ftohtë miqtë tanë evropianë”, ka thënë Blinken.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha të premten se aleatët evropianë të Shteteve të Bashkuara duhet të qëndrojnë të vendosur kundër përpjekjeve të presidentit rus Vladimir Putin për t’i “bullizuar” ata këtë dimër duke manipuluar çmimet e energjisë.

Blinken paralajmëroi se Putin, udhëheqësi rus, po përdorë furnizimet me gaz natyror si armë në Evropë, duke mbytur dërgesat dhe duke krijuar mungesë që po i kushton shtrenjtë konsumatorëve dhe bizneseve, njofton Klan Kosova.

“Duke përdorur energjinë si armë kundër vendeve evropiane që i rezistojnë agresionit të tij kundër Ukrainës, presidenti Putin po vë bast se veprimet e tij do të thyejnë vullnetin e vendeve për të qëndruar me Ukrainën”.

“Ai po vë bast se Kremlini mund të detyrojë vendet e tjera të nënshtrohen. Ai tashmë e ka humbur atë bast, sepse tetë muajt e fundit tregojnë një rritje në mbarë botën se ndërsa kostot e përballimit të agresionit të Kremlinit janë të larta, kostot e dorëheqjes do të ishin edhe më të larta”.

Blinken ka shtuar se kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara po bëjnë gjithçka në fuqinë e tyre për të mbështetur njerëzit në mbarë botën që po përballojnë koston më të madhe të agresionit të Rusisë.

“Kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara po bëjnë gjithçka në fuqinë e tyre për të mbështetur njerëzit në mbarë botën që po përballojnë koston më të madhe të agresionit të Rusisë, si përpjekjet tona gjithëpërfshirëse për të ndihmuar evropianët të kalojnë një dimër gjatë të cilit ata do të përballen me kosto të rënda të energjisë, duke e bërë të vështirë për shumëkënd të ngrohin shtëpitë e tyre”.

“Ne nuk do t’i lëmë jashtë në të ftohtë miqtë tanë evropianë”, ka përfunduar Blinken.