“Serbia u bombardua për ta parandaluar gjenocidin”, ambasadori amerikan në linjë me ambasadorin gjerman

06.05.2021 17:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Serbia u bombardua për ta parandaluar gjenocidin”, ambasadori amerikan në linjë me ambasadorin gjerman

Ambasadori amerikan në Beograd, Anthony Godfrey ka thënë se ShBA-ja është e zhgënjyer me zvarritjen e dialogut Kosovë-Serbi, raporton Gazeta Express.

Godfrey në një intervistë për gazetën serbe Kurir ka thënë se zvarritja e procesit dëmton njerëzit në rajon.

“ShBA-ja është e zhgënjyer me zvarritjen e tanishme të dialogut. Jam i kënaqur që autoritetet në Serbi e njohin rëndësinë e zgjidhjes së problemit si dhe zvarritja dëmton vetëm njerëzit në rajon dhe vazhdon të vazhdon të inkurajojë emigrimin e njerëzve. Ne përkrahim përpjekjet e emisarit Lajçak, dhe mezi presim për drekën e planifikuar me liderët e rajonit në javët në vazhdim”, ka thënë Godfrey.

Ai ka komentuar edhe deklaratën e ambasadorit gjerman, Thomas Schieb i cili ka thënë se bombardimi i Serbisë më 1999 ka qenë i domosdoshëm për të parandaluar një gjenocid dhe katastrofë humanitare.

Godfrey në përgjigjen e tij dhënë për Kurir-in serb tha se qëndrimi i ambasadorit gjerman nuk është i ri dhe se ShBA-ja beson që Slobodan Millosheviqi e udhëhoqi Serbinë drejt përgjakjes në vitet e 90-ta.

“Ambasadori Schieb është një mik i mirë dhe një njeri i nderuar që punon pa u lodhur për të rritur investimet gjermane dhe për të ndihmuar Serbinë. Nuk jam i sigurt pse publiku u befasua nga deklarata e tij – kjo pikëpamje nuk është e re dhe shumë vende bien dakord. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë besojnë se Slobodan Millosheviç e udhëhoqi Serbinë në një rrugë të përgjakshme shkatërrimi në vitet 1990. Nuk ishte Serbia siç është sot dhe as nuk duhet të dëmtojë reputacionin e asaj Serbia që sakrifikoi kaq shumë në të dy luftërat botërore për të ndihmuar në sjelljen e paqes dhe stabilitetit në Evropë”, ka thënë ambasadori amerikan.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar

Policia kroate jep detaje për aksidentin e autobusit kosovar ku vdiqën 10 persona

Policia kroate jep detaje për aksidentin e autobusit kosovar ku vdiqën 10 persona