Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

02.12.2021 22:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Ish-ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se vendimi për regjistrimin e ligjshëm të tokës së Manastirit të Deçanit në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të vitit 2016 është problematik.

“Diçka nuk është duke funksionuar. Mendoj se është e domosdoshme që të bëjmë një vështrim të procesit, qoftë ligjor, qoftë politik të marrjes së këtij vendimi. Mendoj që e para, narrativi politik mbi dhënien e pronave të Manastirit të Deçanit dhe dhënien e pronave shoqërore është plotësisht i pabazuar”.

“Argumenti politik është se po të kishte qenë sistemi demokratik, çdo pronë shoqërore, duke përfshirë dhe “Apikon” dhe “Ilirin”, është pronë e atyre punëtorëve. Në “Apiko” dhe “Iliri” ka pasur dhe punëtorë serbë. Do të thotë iu është mohuar edhe e drejta punëtorëve serbë që të kompensohen për një pronë shoqërore, të cilën e ka pasë”.

Selimi, në Klan Kosova, ka thënë se më e mira do të ishte që kjo çështje të shkojë në Gjykatën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut.

“Ky vendim mund të jetë legal por nuk e ka legjitimitetin, prandaj shkallë e fundit kish qenë Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut, ku ne nuk jemi anëtarë”.

“Mendoj se të gjitha ambasadat, të gjitha palët e interesuara, duhet ta ndihmojnë Kosovën të jetë pjesë e Këshillit të Evropës, që të jemi ne palë në atë gjykatë. Presioni ndërkombëtar është i bazuar mbi argumente jo të qëndrueshme politike dhe as juridike”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Kurti mirëpret emërimin e Stuart Peach si Emisar Special të Britanisë për Ballkanin Perëndimor

Kurti mirëpret emërimin e Stuart Peach si Emisar Special të Britanisë për Ballkanin Perëndimor

Ministria e Jashmte i ndaloi vizitën Petkoviqit për sot dhe nesër

Ministria e Jashmte i ndaloi vizitën Petkoviqit për sot dhe nesër

Shpërblime për mjekët që nxisin vaksinimin e pacientëve

Shpërblime për mjekët që nxisin vaksinimin e pacientëve

Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Tre skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Policia e Ferizajt për një muaj shqiptoi mbi 4 mijë gjoba në trafik

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

Sektori i tregtisë me numrin më të madh të të punësuarve në Kosovë

Sektori i tregtisë me numrin më të madh të të punësuarve në Kosovë

Kllokoqi letër Kurtit: Mos mendoni për ne vetëm atëherë kur keni më së shumti nevojë

Kllokoqi letër Kurtit: Mos mendoni për ne vetëm atëherë kur keni më së shumti nevojë

Pacolli: Rugova i dha gjithçka Kosovës dhe vuri themelet e shtetësisë

Pacolli: Rugova i dha gjithçka Kosovës dhe vuri themelet e shtetësisë

AGK dënon gjuhën linçuese të grupit “Me kryeministrin” ndaj gazetarëve

AGK dënon gjuhën linçuese të grupit “Me kryeministrin” ndaj gazetarëve

Apeli vërteton dënimin ndaj dy të akuzuarve për krime të luftës

Apeli vërteton dënimin ndaj dy të akuzuarve për krime të luftës

Ministri në largim i Gjermanisë bën thirrje për izolim të të pavaksinuarve

Ministri në largim i Gjermanisë bën thirrje për izolim të të pavaksinuarve

Osmani: Si presidente, do të kujdesem që t’i ruaj dhe kultivoj trashëgiminë dhe miqësitë që i krijoi Ibrahim Rugova

Osmani: Si presidente, do të kujdesem që t’i ruaj dhe kultivoj trashëgiminë dhe miqësitë që i krijoi Ibrahim Rugova