Sekretari i Bordit të AKP-së: Të gjitha vendimet merren nga bordi i drejtorëve

30.10.2020 15:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sekretari i Bordit të AKP-së: Të gjitha vendimet merren nga bordi i drejtorëve

Sekretari i Bordit të AKP-së, Arben Limani ka thënë se detyra që i kryen njësia e sekretarisë janë teknike dhe se vendimet merren nga bordi i drejtorëve.

Ai gjatë raportimit të Komisionin Hetimor për procesin e Privatizimit, tha se nuk ka njohuri nëse disa aksionarët e privatizimit të Fabrikës së Amortizatorëve, ishin nën hetime.

“Unë kam qenë zyrtar i drejtorit ekzekutiv që ka zgjatur 5 deri 6 muaj. Nga data 29 shtator deri më sot kam pasur një detyre të drejtorit të sekretarisë ekzekutive të bordit të drejtorëve. Detyrat që i kryen njësia e sekretarisë janë tekniko profesional përgatisim mbledhjet e bordit dhe gjatë mbledhjes së bordit bashkë me zyrtarë ligjor mbajmë procesverbalin. Unë mund të them se bordi dhe menaxhmenti i privatizimit i kanë të ndara përgjegjësitë e veta dhe në cilën pjesë është pjesa e vendimmarrjes për një çështje. Bordi i drejtorëve është kompetent me marr vendimin e menaxhmentit për një rast. Nga aspekti i qeverisjes ndarja e punëve mes menaxhmentit dhe bordit është i ngjashëm me ndërmarrjet publike”

Limani theksoi se menaxhmenti të gjitha raportet e auditorëve e paraqet në bord dhe merren veprime

“Unë nuk mundem me vepruar si gjykatës i çështjes konkrete sepse vendimet janë marrë në bord. Nëse një qeshje është ngritur në bord është përgjegjësi e bordit të marrë vendim. Vendimmarrja për çështje biznesore nuk janë të lidhura vetëm me një faktor. Çështjet e zbatimit të kontratave për të formësuar një vendim të bordit zakonisht është kompetente zyra ligjore e procesit të privatizimit. Është e pamundur për të përcaktuar unë meritën e një çështje që tashmë mund ta ketë vendosu bordi. Unë jam në dispozicionin tuaj t’ia dresojmë të gjitha diskutimet ne bord lidhur me këtë çështje.

Sejdi Hoxha e ka pyetur nëse ka pasur rast kur nga interpretimi juaj është varë privatizimi për një pronë apo objekt, raporton Ekonomia Online.

Ndërsa Hekuran Murati e ka pyetur nëse ka qenë dijeni bordi se disa prej aksionarëve qe kanë privatizuar fabrikën e Amortizatorëve kanë qenë nën hetime.

Për këtë ai tha se nuk ka dijeni.

“Unë nuk mundem me vepruar si gjykatës i çështjes konkrete sepse vendimet janë marrë në bord. Nëse një çështje është ngritur në bord është përgjegjësi e bordit të marrë vendim. Vendimmarrja për çështje biznesore nuk janë të lidhura vetëm me një faktor. Çështjet e zbatimit të kontratave për të formësuar një vendim të bordit zakonisht është kompetente zyra ligjore e procesit të privatizimit. Është e pamundur për të përcaktuar unë meritën e një çështje që tashmë mund ta ketë vendosu bordi. Unë jam në dispozicionin tuaj t’i adresojmë të gjitha diskutimet ne bord lidhur me këtë çështje. Unë nuk kam pasur ndikim politik dhe nuk ka ardhur dikush të më thotë për ndonjë shantazh politik”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

​Kurti: Qeveria Hoti nuk është legjitime – ja kur duhet të zgjidhet presidenti i ri

​Kurti: Qeveria Hoti nuk është legjitime – ja kur duhet të zgjidhet presidenti i ri

​BE kritikohet për anshmëri në dialogun Kosovë-Serbi

​BE kritikohet për anshmëri në dialogun Kosovë-Serbi

Shaip Kamberi vendos flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë

Shaip Kamberi vendos flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë