Scholz nga Beogradi: Qëndrimi gjerman për Kosovën është i qartë, e rëndësishme të ketë lëvizje në dialog

10.06.2022 18:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Scholz nga Beogradi: Qëndrimi gjerman për Kosovën është i qartë, e rëndësishme të ketë lëvizje në dialog

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, kancelari gjerman Olaf Scholz, i pyetur për njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë, u përgjigj se qëndrimi gjerman për këtë çështje është i qartë dhe se tani është e rëndësishme të bëhet përparim.

“Shpresoj se do të marrim një raport për arritjen e përparimit, hap pas hapi, të dyja palët duhet të japin kontributin e tyre dhe askush të mos i bllokojë takimet”, tha shkurt ai.

I pyetur për lodhjen e publikut serb nga procesi i anëtarësimit në BE, Scholz tha se procesi i anëtarësimit duhet të përshpejtohet.“Sa i përket shpejtësisë së procesit të anëtarësimit në BE, kjo varet nga shumë faktorë, para së gjithash nga ajo se sa ambicioze janë vendet që duan të anëtarësohen dhe sa po punojnë për këtë çështje”, tha ai.

Kancelari gjerman theksoi se negociatat e anëtarësimit kanë ndryshuar shumë vende dhe se Serbia mund të mbështetet në Gjermaninë.Ai tha se e gjithë Evropa është e preokupuar me luftën në Ukrainë dhe se është e rëndësishme që të gjithë të solidarizohen me Ukrainën.

“Një pjesë e asaj që kemi bërë është vendosja e sanksioneve dhe është e rëndësishme që të bëjmë sa më shumë që të jetë e mundur që vendet e tjera t’i bashkohen sanksioneve, në mënyrë që Ukraina të mbrojë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial”, theksoi lideri gjerman.

Scholz tha gjithashtu se pret që vendet kandidate t’i bashkohen sanksioneve dhe se Gjermania mbështet vazhdimin e përmirësimit të sundimit të ligjit dhe lirisë së mediave.

Më pas, kancelari gjerman i bëri thirrje dhe inkurajoi Beogradin dhe Prishtinën që të lidhin marrëveshje të vogla për të vendosur normalizimin e marrëdhënieve.“Ne gjithashtu mbështesim punën e Miroslav Lajçak. Ne folëm gjithashtu për Bosnjën dhe dua të them se nuk ka kuptim të rrezikohet e ardhmja e këtij vendi dhe shpresoj se zgjedhjet e planifikuara atje do të mbahen”, shtoi ai.

Scholz tha se ai dëshiron të inkurajojë të gjithë faktorët politikë në Serbi që të punojnë për anëtarësimin në BE dhe se ai përpiqet që kjo të ndodhë derisa ne të gjithë jemi gjallë.“Bashkimi Evropian do të jetë i suksesshëm vetëm si tërësi dhe do të ishte mirë nëse pjesë e tij do të ishin edhe vendet e Ballkanit Perëndimor”, përfundoi Scholz, përcjellë Gazeta Blic.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni