Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

31.10.2021 12:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Liderët nga 20 ekonomitë kryesore të botës janë mbledhur në Romë për takimin e parë ballë për ballë pas rënies së pandemisë së COVID-19, me pritshmëri për të gjetur rrugëdalje për të përballuar ndryshimin klimatik dhe për të realizuar barazinë e shpërndarjes së vaksinave.

Samiti mbahet nga e shtuna deri të dielën në Romë të Italisë, për ndryshimet klimatike, pandeminë e COVID-19 dhe rimëkëmbjen ekonomike globale ndër temat kryesore.

Në ditën e parë të samitit u zhvillua sesioni i parë me titull “Ekonomia globale dhe shëndeti global,” kurse sesioni i dytë dhe ai i tretë të dielën fokusohen përkatësisht në “Ndryshimin e klimës e mjedisin” dhe “Zhvillimin e vazhdueshëm”.

Samiti mbahet në prag të samitit COP26 që zhvillohet në Gllasgou të hënën.

G20-a, e krijuar në vitin 1999, shërben si forum për bashkëpunimin ndërkombëtar për çështje ekonomike dhe financiare.

Anëtarët e G20-s përbëjnë rreth 60 për qind të popullsisë së planetit dhe rreth 80 për qind të PBB-së globale.

Presidenti kinez Xi Jinping mbajti një videofjalim në sesionin e parë të Samitit të 16-të të G20-s.

Lidhur me sfidat globale, Xi Jinping-u shtjelloi qëndrimin e Kinës dhe shpalli një propozim prej pesë pikash,duke u ndalur ne mënyrë te veçantë tek solidariteti për bashkëpunimin antipandemik.

“Deri tani, Kina ka ofruar mbi 1.6 miliard vaksina për mbi 100 vende e organizata ndërkombëtare. Pritet që sivjet kjo shifër t’i kalojë 2 miliardët. Tani Kina po zhvillon prodhimin e përbashkët të vaksinave me 16 vende dhe po negocion me 30 vende për partneritet bashkëpunimi për vaksinat në kuadër të ‘Një brez, një rrugë’.

Forcimi i bashkërendimit në të mirë të rimëkëmbjes ekonomike , zhvillimi i përbashkët dhe gjithëpërfshirës, janē drejtime ku G20-a duhet të vërë në jetë sëbashku me iniciativën e vet për nxitjen e inovacionit dhe eksplorimi i motorëve të zhvillimit. G20-a duhet të formulojë rregulla mbi bazën e pjesëmarrjes së plotë dhe konsensusit të gjerë, për të krijuar një mjedis të mirë për zhvillimin e drejtuar nga inovacioni. Integrimi i thellë i teknologjisë digjitale me ekonominë reale do të bëjë të mundur të ndihmohen vendet në zhvillim duke eliminuar “ndarjen digjitale”- nënvizoi presidenti kinez

Drejtim inrëndësishëm mbetet bashkëjetesa harmonike, e gjelbër dhe e qëndrueshme. G20-a duhet të mbështesë parimin e përgjegjësive të përbashkëta, por të ndryshme, të promovojë zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Parisit për të trajtuar ndryshimet klimatike dhe të mbështesë Konferencën e 26-të të Palëve të Konventës Kuadër të OKB-së për Ndryshimet Klimatike dhe konferencën e 15-të të Konventës për Diversitetin Biologjik të zhvillohen me sukses.

Më tej Presidenti kine, shtoi se : “Besoj se zhvillimi i Kinës do të sjellë më shumë mundësi të reja për të gjitha vendet dhe do t’i shtojë hovin ekonomisë botërore.”

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

SHBA-ja heq vizat për kroatët

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Mjedisi i biznesit në Hong-Kong ruan gjallërinë

Mjedisi i biznesit në Hong-Kong ruan gjallërinë

Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro

Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro

Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë

Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë

Rimëkëmbja ekonomike kërkon marrjen e masave për mbrojtjen e diversitetit nepërmjet bashkëpunimit global

Rimëkëmbja ekonomike kërkon marrjen e masave për mbrojtjen e diversitetit nepërmjet bashkëpunimit global