Sami Kurteshi me akuza në deklarimin e pasurisë: Hajnat po ia vjedhin biznesin gruas time, policia e prokuroria nuk i zbulojnë kurrë

30.06.2021 09:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sami Kurteshi me akuza në deklarimin e pasurisë: Hajnat po ia vjedhin biznesin gruas time, policia e prokuroria nuk i zbulojnë kurrë

Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Sami Kurteshi, ka drejtuar akuza në deklarimin e pasurisë së publikuar nga Agjencia Kundër Korrupsionit, raporton Express.

Duke folur për biznesin e bashkëshortes së tij, Kurteshi ka thënë se ajo operon me humbje, meqenëse vidhet nga hajnat.

Kurteshi tutje ka thënë se këta hajna nuk zbulohen kurrë nga policia dhe prokuroria, duke i akuzuar se bashkëpunojnë dhe “i zhvatin inspektorët e Administratës Tatimore të Kosovës”.

“Sa i përket NT Luxury ne pronësi të bashkëshortes, ajo edhe ashtu vepron me humbje edhe në ato vlera, ajo qe vidhet nga hajnat te cilět policia dhe prokuroria e Kosovês nuk i zbulon kurré, sepse me gjasë bashkēpunon dhe zhvatin inspektorët e ATK, me veprimet e tyre korruptive, të cilat nuk i kontrollon askush”, ka shkruar Kurteshi.

Ndryshe, Kurteshi ka deklaruar pasuri të paluajtshme në vlerë rreth 1 milion e 500 mijë euro. Tek këto pasuri ka deklaruar një shtëpi dhe tri toka, por që ka thënë se janë në pronësi të përbashkët.

Te pasuritë e luajtshme ka deklaruar një veturë në vlerë 7 mijë euro, një bibliotekë në vlerë 70 mijë euro dhe veturën e bashkëshortes që thotë se kushton 3 mijë euro.

Si para të gatshme, Kurteshi ka deklaruar rreth 20 mijë euro në emër të tij, 10 mijë në emër të bashkëshortes dhe 1 mijë në emër të fëmijëve.

Por, Kurteshi ka edhe borxhe. Shuma e parave që ai ka borxh sillet rreth 400 mijë euro, derisa të hyrat vjetore të tij sillen rreth 16 mijë euro.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


11 persona të lënduar pasi autobusi me mërgimtarë nga Kosova rrotullohet në Serbi

11 persona të lënduar pasi autobusi me mërgimtarë nga Kosova rrotullohet në Serbi

​Maqedonia Veriore me numrin më të lartë të rasteve që nga fillimi i epidemisë COVID-19

​Maqedonia Veriore me numrin më të lartë të rasteve që nga fillimi i epidemisë COVID-19

Ky është Muharrem Ibraj nga Gjakova që së bashku me babanë e tij kryenin krime ndaj shqiptarëve

Ky është Muharrem Ibraj nga Gjakova që së bashku me babanë e tij kryenin krime ndaj shqiptarëve

Kapet në flagrancë zyrtari i ministrisë, kërkoi dhe pranoi mijëra euro nga dy biznese

Kapet në flagrancë zyrtari i ministrisë, kërkoi dhe pranoi mijëra euro nga dy biznese

Skender Hyseni reagon pas ngritjes së akatakuzës ndaj tij

Skender Hyseni reagon pas ngritjes së akatakuzës ndaj tij

Obiliq: Theret me thikë një 14 vjeçar, humb shumë gjak

Obiliq: Theret me thikë një 14 vjeçar, humb shumë gjak

Përparim Rama infektohet me COVID-19

Përparim Rama infektohet me COVID-19

Kosova bëhet me oficere ndërlidhëse në State Department, kjo është diplomatja e emëruar

Kosova bëhet me oficere ndërlidhëse në State Department, kjo është diplomatja e emëruar

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot mbi 350 raste të reja me COVID-19

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot mbi 350 raste të reja me COVID-19

Stano: BE-ja po diskuton për sanksionet e mundshme ndaj Listës Serbe

Stano: BE-ja po diskuton për sanksionet e mundshme ndaj Listës Serbe

Sindikata e Policëve: Të gjithë ata që ngrenë dorë kundër Policisë, të marrin dënimin e merituar

Sindikata e Policëve: Të gjithë ata që ngrenë dorë kundër Policisë, të marrin dënimin e merituar

Kadri Veseli niset për në Hagë

Kadri Veseli niset për në Hagë

Ish-ushtari gjerman i UÇK-së – Kurtit: Pyeti amerikanët për pajisjet e sofistikuara

Ish-ushtari gjerman i UÇK-së – Kurtit: Pyeti amerikanët për pajisjet e sofistikuara

Malishevë: I shkaktoi të miturit lëndime trupore, i akuzuari pranon fajësinë

Malishevë: I shkaktoi të miturit lëndime trupore, i akuzuari pranon fajësinë

OBSH: 50% e evropianëve do të infektohen me Omicron gjatë dy muajve

OBSH: 50% e evropianëve do të infektohen me Omicron gjatë dy muajve

Në 38- vjetorin e rënies, kryeministri Kurti vizitoi familjet e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës

Në 38- vjetorin e rënies, kryeministri Kurti vizitoi familjet e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës