Sa ditë do t’i shfrytëzojnë partitë politike për fushatë

16.09.2021 09:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sa ditë do t’i shfrytëzojnë partitë politike për fushatë

Disa prej partive kanë dorëzuar mundësinë e fushatës njëmujore, siç thonë ato, për hir të shëndetit publik. Asnjë institucion shtetëror nuk ka vendosur për fushatë të shkurtuar. Ka mbetur në dorën e partive se sa ditë do t’i shfrytëzojnë për t’i bindur qytetarët për votë.

Para dy ditësh, i pari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka deklaruar se subjekti që ai drejton do t’i mbajë vetëm 5 ditë fushatë në zgjedhjet lokale.

LDK-ja e ka parë të arsyeshme që për shkak të situatës së rënduar me Covid-19 të vendosin në rend të parë qytetarin e pastaj zgjedhjet.

Iniciativa e Abdixhikut u përkrah edhe nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovë.

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka theksuar që subjekti i tij do t’i minimizojë ditët e fushatës zgjedhore.

Nga një muaj në 5 ditë do të shfrytëzohen për fushatë nga këto dy subjekte politike.

Ndryshe prej këtyre dy subjekteve, Qëndron Kastrati nga PSD ka dhënë qëndrim tjetër sa i përket kohëzgjatjes se fushatës zgjedhore.

“Zgjedhjet lokale janë instrumenti më i rëndësishëm i demokracisë. Duke qenë hallka e parë e komunikimit me qytetarë, është e domosdoshme që në fushatë parazgjedhore të shkëmbehen vizioni, planet dhe idetë për 4 vitet e ardhshme”, ka thënë Kastrati për Express

Ai ka shtuar që për shkak të situatës në të cilën gjendet Kosova do të bëhen edhe takime nëpërmjet mjeteve elektronike.

“Për shkak të kushteve të jashtëzakonshme pandemike, fushata duhet të fokusohet kryesisht në hapësirën virtuale, takime të vogla dhe të shmangen tubimet e mëdha.”

Nga VV-ja dhe nga partia më e madhe opozitare PDK-ja nuk janë përgjigjur rreth qëndrimeve të tyre në lidhje me këtë.

Edhe pse pati përpjekje, data e zgjedhjeve nuk u ndryshua. Ato do të mbahen me 17 tetor, ka konfirmuar presidentja Vjosa Osmani, pas takimit me përfaqësues të partive politike. Partitë opozitare donin që të mos shtyhet data, ndërsa Lëvizja Vetëvendosje kërkonte që zgjedhjet të mbahen më vonë.

“Mënyra e vetme për të shtyrë zgjedhje është dakordimi mes partive në pushtet dhe në opozitë. Ky është standard ndërkombëtar, pra si presidente e vendit e kam obligim të marrë vendime pasi t’i kem konsultuar këto subjekte. Përkundër rekomandimit të ekspertëve shëndetësorë, për ndikimin e procesit zgjedhor në situatën epidemiologjike, partitë politike nuk u pajtuan me shtyerjen e zgjedhjeve. Unë do ta respektoj këtë, por assesi nuk do të thotë se pajtohem me këtë. Data e zgjedhjeve mbetet ashtu si ka qenë”, kishtë thënë presidentja Osmani.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Brnabiq: Frikësohem se do ta humbim shansin historik për kompromis me Kosovën

Brnabiq: Frikësohem se do ta humbim shansin historik për kompromis me Kosovën

Shefi i stafit të Osmanit për Selakoviqin: Gënjeshtra është formë e patriotizmit serb

Shefi i stafit të Osmanit për Selakoviqin: Gënjeshtra është formë e patriotizmit serb

“Turp ju qoftë” – Vuçiq sulmon ambasadorët që mbështetën aksionin e Policisë së Kosovës në veri

“Turp ju qoftë” – Vuçiq sulmon ambasadorët që mbështetën aksionin e Policisë së Kosovës në veri

Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme