Rukiqi: Kosovës nuk po i kërkohet të anëtarësohet në Ballkanin e Hapur pasi ajo është vetëm një nismë

09.06.2022 21:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rukiqi: Kosovës nuk po i kërkohet të anëtarësohet në Ballkanin e Hapur pasi ajo është vetëm një nismë

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka thënë në T7 se Ballkani i Hapur më shumë është zgjatim i Procesit të Berlinit, se sa një projekt paralel.

Rukiqi tha se Projekti i Berlinit vazhdon të jetë i gjallë, edhe pse nuk ka pasur takime mes liderëve të Ballkanit Perëndimor për një kohë të gjatë.

“Procesi i Berlinit është i gjallë. Ka një keqkuptim sa i përket kësaj pasi shumica e mekanizmave të saj janë në lëvizje e sipër. Ajo që unë e kuptoj dallimin mes Ballkanit të Hapur dhe Procesit të Berlinit, është se ideja ka qenë që të jetë një katalizator. Nëse synimet cka i arrin, sepse problemi për këto dy nisma ka qenë përmbajtja. Por unë e shoh si zgjatim të procesit dhe nuk i shoh si paralele. Unë kam takuar zoti Lajcak dhe Jim O’Brien e të tjerë që kanë qenë të përfshirë. Lajcak më ka thënë se do të shohim cfare po ndodh. Nëse ka sukses e përkrahim, ndërsa nëse jo atëherë mbetet si një nismë me qëllim të mirë. Nëse përmes këtij Ballkani të Hapur, iniciohet CRM që të krijohet Tregu i Përbashkët Rajonal, atëherë i bie që është zgjatim i saj dhe përforcim.”, tha ai.

Rukiqi shtoi se Kosovës nuk i duhet të anëtarësohet në këtë nismë, pasi ajo nuk është organizatë por është një mekanizëm.

“Nuk po i kërkohet Kosovës të anëtarësohet. Ballkani i Hapur është platformë. Është një nismë apo mekanizëm. Nuk duhet të anëtarësohesh. Procesi i Berlinit është se ka nisje të mirë, por diku ka ngecur. Nuk ka takime prej një kohe. I fundit ka qenë në Poznan”, shtoi ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Si vendoset limiti për çmimin e naftës dhe sa do të gjobiten pompat që shesin më shtrenjtë?

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni