Rama njofton për shkëputjen e tri kontratave, thotë se kompanitë ishin të papërgjegjshme

E publikuar: 12/09/2023 13:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Perparim Rama

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama njofton se ditëve të fundit kanë shkëputur tre kontrata me kompani të papërgjegjshme të cilat siç thotë ai nuk kanë respektuar kushtet e kontratave të nënshkruara.

Rama thekson se kanë pasur ngecje të mëdha në realizim të punimeve duke mbajtur projektet e papërfunduara dhe duke vështirësuar jetën e qytetarëve në lokacionet përkatëse.

“Kompanitë në fjalë nuk kanë dëshmuar profesionalizëm dhe seriozitet në zbatimin e planit dinamik. Rrjedhimisht, kanë pasur ngecje të mëdha në realizim të punimeve duke mbajtur projektet e papërfunduara dhe duke vështirësuar jetën e qytetarëve në lokacionet përkatëse. Nuk do të tolererojmë papërgjegjësi dhe joseriozitet në projektet e Kryeqytetit. Kompanive që tilla do t’u konfiskojmë sigurimin e ekzekutimit të punimeve që arrin vlerën 10% të shumës së projektit. Do të vazhdojmë të sigurojmë cilësi e standard të ri të ndërtimit në rrugëtimin tonë të transformimit të Kryeqytetit”, njofton Rama.