Radoniqi fton qytetarët të votojnë: Procesi po shkon në rregull, siguria është në nivel

E publikuar: 23/04/2023 11:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Kreshnik Radoniqi, ka ftuar qytetarët të votojnë, raporton Ekonomia Online.

Këto komente ai i bëri pasi ka vizituar qendrën e votimit në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicën e veriut. Ai tha se procesi zgjedhor është duke shkuar në rregull dhe se nuk ka ndonjë problem. Kreu i KQZ tha se sipas informacioneve që ka “siguria është në nivel”.

“Unë si kryesues i KQZ-së bashkë me anëtarët Arianit Elshani, Sami Kurteshi dhe kryeshefin Burim Ahmetaj erdhëm me i vizitu qendrat e votimit që janë hapur me kohë dhe pamë që procesi po shkon në rregull, nuk ka ndonjë problem. Gjithashtu dua të ftoj të gjithë qytetarët e komunave veriore që të dalin në zgjedhje në mënyrë që të ushtrojnë të drejtën e tyre për votë dhe në këtë mënyrë të zgjedhin përfaqësuesit e tyre dhe të ndërtojnë institucionet legale demokratike”.

“Ne si KQZ siç kam deklaruar më herët kemi ndërmarrë të gjitha masat, në bashkëpunim me policinë, që ky proces të shkojë në rregull, të ketë qetësi, të hapen vendvotimet, të gjitha janë hap me kohë siç është paraparë dhe gjithçka ka shkuar sipas planit. Po shpresojmë që i gjithë procesi të përfundojë i qetë. Prapë dua të bëj thirrje qytetarëve që të dalin të votojnë në mënyrë sa më masovike që është e mundur dhe të zgjedhin përfaqësuesit e tyre”, tha ai.

“Kontejnerët kanë qenë një zgjidhje më e përshtatshme duke pasur parasysh rrethanat që janë krijuar. Unë nuk besoj që përdorimi i kontejnerëve do të jetë pengesë në votim. Qytetarët janë të lirë, kanë qasje në këto qendra të votimit, kontejnerë. Është mundësi që KQZ ua ofron qytetarëve që të votojnë përmes kontejnerëve”. Radoniqi u pyet se sa është numri i personave që kanë votuar deri më tani.

“Saktësisht nuk mund të them tani, por aq sa munda të kuptojë në këtë qendër të votimit kanë dalë rreth 60 persona”, u përgjigj ai,Gazetarët kanë raportuar që nuk po lejohen të filmojnë brenda qendrave të votimit.

“Të jemi të qartë, nuk ka urdhër për mos me i lejuar mediat. Mediat janë të lira me marr filmime në qendrat e votimit dhe nga kontejnerët. Ka qenë një konfuzion mes doracakut, por çdo gjë është e qartë tani. Ne nuk kemi dhënë urdhër, nuk ka urdhër me u largu mediat, ndoshta ka ndonjë keqkuptim”.