Qeverisë i kërkohet lehtësim i masave për të vaksinuarit

17.09.2021 16:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeverisë i kërkohet lehtësim i masave për të vaksinuarit

Asociacioni i Komunave të Kosovës në takimin e fundit që kishte pasur me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, kishte kërkuar lehtësira për qytetarët e vaksinuar me vaksinën anti-COVID. Pasi propozimi nuk u mor parasysh, AKK do ta bëjë të njëjtën kërkesë edhe në takimin e radhës me Vitinë.

Para përpilimit të masave të reja, Vitia mbledhur Komitetin anti-COVID, krerët e institucioneve shëndetësore të vendit dhe hisedarët në zbatimin e masave kundër COVID-19.

Në takimin e Komitetit, përfaqësuesit e Asociacionit të Komunave të Kosovës, i kishin kërkuar ministrit Vitia që në masat e reja të ketë lehtësira për qytetarët e vaksinuar me vaksinën anti-COVID.

Ani se kjo nuk ndodhi, drejtori ekzekutiv i AKK-së, Sazan Ibrahimi, ka deklaruar për Express se kërkesa e njëjtë do të përsëritet edhe në takimin e radhës me ministrin Vitia.

“Në takimin e fundit që kemi pasur me ministrin Arben Vitia jemi dakorduar që në takimin e radhës të diskutohet përsëri dhe të merret parasysh kërkesa e komunave për lehtësim të masave për personat e vaksinuar. Ne prej komunave mendojmë se për personat që janë vaksinuar duhet të ketë lehtësira në krahasim me ata që nuk e kanë marrë vaksinën. Të vaksinuarit të kenq qasje në restorante, ndërkaq gastronomët të marrin përgjegjësinë e kontrollimit nëse klientët e posedojnë dëshminë e vaksinimit. Po ashtu, këto lehtësime të jenë relevante edhe për orën policore. Këto lehtësime do të ndikojnë në zhvillimin ekonomik lokal”, ka deklaruar Ibrahimi.

Express ka pyetur Ministrinë e Shëndetësisë nëse do të jetë opsion lehtësimi i masave anti-COVID për personat e vaksinuar, por MSH nuk është përgjigjur në pyetjet e Gazetës.

Ndryshe, masat e reja kanë hyrë në fuqi nga data 13 shtator dhe do të jenë të vlefshme deri më 26 shtator.

Me masat e reja, mësimi në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar është pezulluar deri më 26 shtator.

Takimet lejohen vetëm deri në 20 persona, me distancë 1.5 metra, ndërkaq institucionet publike janë të obliguara të punojnë vetëm me staf esencial.

Lokalet e gastronomisë qëndrojnë të hapura deri në orën 21:30, duke i shfrytëzuar vetëm hapësirat e jashtme.

Pas orës 22:00 deri në orën 05:00, ndalohet lëvizja e qytetarëve, përveç në raste emergjente.

Në pikat kufitare, qytetarët mbi moshën 16-vjeçare janë të obliguar të paraqesin certifikatën e vaksinimit ose testin PCR negativ, atë serologjik ose atë rapid.

Ndërkaq nga data 27 shtator, do të ketë masa të reja në varësi nga analizat e situatës epidemiologjike që mund të jetë në atë kohë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit

Bartësi i listës së PD-së në Mitrovicë tallet me Agim Bahtirin: Me u kap dorë për dore po u rrezojshe vetë

Bartësi i listës së PD-së në Mitrovicë tallet me Agim Bahtirin: Me u kap dorë për dore po u rrezojshe vetë

“Europa goditet nga çmime rekord të larta të energjisë”

“Europa goditet nga çmime rekord të larta të energjisë”

Quni flet për balotazhin në Prizren, tregon se me kë do bënte koalicion

Quni flet për balotazhin në Prizren, tregon se me kë do bënte koalicion

Krasniqi për Aliun: Model i qeverisjes së përgjegjshme që PDK-ja do t’ua ofrojë qytetarëve kudo nëpër Kosovë

Krasniqi për Aliun: Model i qeverisjes së përgjegjshme që PDK-ja do t’ua ofrojë qytetarëve kudo nëpër Kosovë

Momenti i sulmit ndaj menaxhmentit të Trepçës (VIDEO)

Momenti i sulmit ndaj menaxhmentit të Trepçës (VIDEO)

1.5 milion vaksina të administruara në Kosovë, MSH: Asgjë nuk ka mbaruar akoma

1.5 milion vaksina të administruara në Kosovë, MSH: Asgjë nuk ka mbaruar akoma

Mustafa: Zgjedhjet e djeshme e përmbytën mitin e referendumit të proklamuar nga Albini e Vjosa

Mustafa: Zgjedhjet e djeshme e përmbytën mitin e referendumit të proklamuar nga Albini e Vjosa

Osmani vëzhguesve të BE-së: Strukturat ilegale të Serbisë kanë cenuar garën në komunat e banuara me serbë

Osmani vëzhguesve të BE-së: Strukturat ilegale të Serbisë kanë cenuar garën në komunat e banuara me serbë

Boiken Abazi jep dorëheqje nga pozita që mbante në Vetëvendosje

Boiken Abazi jep dorëheqje nga pozita që mbante në Vetëvendosje