Qeveria shqiptare s’do të tërhiqet nga rrëzimi i raportit të Dick Martyt, thotë Bushka

E publikuar: 12/04/2023 23:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Që prej gushtit të vitit të kaluar, Shqipëria i ka kërkuar Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës të rishikojë rezolutën 1782 të vitit 2011 të ish-senatorit zviceran Dick Marty.

Qëllimi është shpallja e akuzave si të pabazuara dhe rrëzimi i akuzave për trafikim të paligjshëm të organeve njerëzore gjatë Luftës Çlirimtare të Kosovës, raporton “Euronews Albania”.

Për këtë, Tirana zyrtare ka arritur të mbledhë firmat në Asamblenë e Këshillit të Evropës me qëllim hartimin e një raporti vijues dhe një rezolute të re.

Kryetarja e Komisionit Parlamentar të Ligjeve në Kuvendin e Shqipërisë dhe njëherësh Anëtare në Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Klotilda Bushka tregon se qeveria shqiptare nuk do të tërhiqet derisa ta fitojë këtë betejë.

“Ne e kemi nisur këtë betejë për ta fituar, që do të thotë ne do të bëjmë gjithçka për të arritur qëllimin tonë final që të bëhet një raport vijues dhe faktet e vërteta të dalin në opinionin publik ashtu siç janë dhe të pranohet njëherë e mirë që nuk ka pasur trafik të organeve të qenieve njerëzore”, tha Bushka.

Ajo është e vetëdijshme se procedurat në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës do të kërkojnë kohë.

“Është një betejë, është shumë e vështirë sepse do të duhet të ketë votime të caktuara të cilat do të kërkojnë përpjekje shumë të madhe nga ana jonë për të pasur mbështetje. Janë procese që marrin kohën e tyre, nuk do të jetë një rrugë e lehtë as një rrugë e shkurtër”, u shpreh ajo.

Raporti i Dick Martyt në vitin 2011 shërbeu si bazë për ngritjen e Gjykatës Speciale në Hagë që do të hetonte krime të kryera gjatë luftës në Kosovë. Në raport flitet për trafik organesh të personave të burgosur nga UÇK, të kryer në territorin e Shqipërisë. Kjo akuzë e paprovuar është kundërshtuar disa here nga qeveria shqiptare.

Çështja e trafikut të organeve nuk është përfshirë si akuzë në asnjë nga proceset që po zhvillohen në Hagë kundër ish-krerëve të UÇK, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi.