PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

21.10.2021 16:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

Eugen Cakolli nga Demokracia në Veprim, ka bërë të ditur se PZAP ka anuluar zgjedhjet në komunën e Hanit të Elezit.

Kështu në këtë komunë do të ketë rivotim.

Sipas Cakollit, vendimi i PZAP-së konstaton se në Han të Elezit ka pasur minim të integritetit të procesit zgjedhor, si rezultat i presionit ndaj votuesve dhe shitblerjes së votave nga ana e kandidatit të PDK-së.

Kandidati i PDK-së sipas rezultateve të KQZ-së ka marrë me 50.98% të votave.

Rezultatet nga 100% të vendvotimeve të procesuara:

Mehmet Ballazhi (PDK) – 2.485 vota apo 50,98%

Rufki Suma – 2.070 vota apo 42,47%

Sherif Berisha (LVV) – 319 vota apo 6,54%

Ndërkaq, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur që të dërgojë në rinumërim edhe 23 vendvotime në total, të cilat nuk kanë mundur të procesohen si të rregullta, pasi ka pasur probleme të natyrave të ndryshme, kryesisht teknike.

Vendvotimet i takojnë komunave të ndryshme. Tetë janë për zgjedhjet për kryetarë të komunave e 15 tjera për zgjedhjet për kuvende komunale.

Procesi i numërimit të tyre do të fillojë pasditen e sotme në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve.

KQZ-ja ka lënë mundësinë që të shtohen në këtë listë edhe ndonjë vendvotim tjetër.

Në QNR pritet që gjatë kësaj jave të fillojë edhe numërimi i votave me kusht, votave të personave me nevoja të veçanta dhe votave të ardhura përmes postës nga votuesit nga jashtë.

Shefi i Sekretariatit të KQZ-së, Burim Ahmetaj, ka treguar se gjatë pranimit të materialeve në QNR një numër i vendvotimeve nuk ka mundur të procesohen si të rregullta, shkaku i disa parregullësive, si ndërrimit të numrave të sigurisë, mospërputhje të numrit të votuesve me kusht dhe numrit të fletvotimeve me kusht.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Ministri Sveçla mori pjesë në forumin ministerial në Brdo të Sllovenisë

Ministri Sveçla mori pjesë në forumin ministerial në Brdo të Sllovenisë

Përveç zyrtarëve komunalë, policia arrestoi edhe 19 qytetarë që dyshohen për dallavere me subvencione

Përveç zyrtarëve komunalë, policia arrestoi edhe 19 qytetarë që dyshohen për dallavere me subvencione

Asnjë i vdekur dhe 13 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 13 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë

Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë

AAK propozon amandament për buxhetin të Ligjit të Pagave, planifikohet që të hyjë në zbatim në mars të 2022

AAK propozon amandament për buxhetin të Ligjit të Pagave, planifikohet që të hyjë në zbatim në mars të 2022

Sveçla e Haxhiu e njoftuan Reynders për progresin e arritur në Kosovë

Sveçla e Haxhiu e njoftuan Reynders për progresin e arritur në Kosovë

Aksion i Policisë së Kosovës, vetëm në Komunën e Istogut katër të arrestuar

Aksion i Policisë së Kosovës, vetëm në Komunën e Istogut katër të arrestuar

ATK’ja ka një njoftim shumë të rëndësishëm për ata që investojnë në kriptovaluta

ATK’ja ka një njoftim shumë të rëndësishëm për ata që investojnë në kriptovaluta

Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Haradinaj: Presidentja Osmani është totalisht e kontrolluar nga Kurti

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Selimi për Manastirin e Deçanit: Të çohet në Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Mustafa: VV-ja u ndëshkua në zgjedhjet lokale, qytetarët u frikësuan se mund të vijë te një qeverisje arbitrare

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente

Pacolli: Pagova 90 mijë euro avionin privat që të kthehesha në Kosovë për të votuar Vjosa Osmanin si presidente