Putin: Asgjë nuk do të jetë si dikur në politikën globale

17.06.2022 20:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Putin: Asgjë nuk do të jetë si dikur në politikën globale

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thumbuar vazhdimisht ShBA-në dhe vendet Perëndimore, duke thënë se ato mendojnë se pjesa tjetër e botës është “oborri i tyre i shtëpisë”.

“Kur fituan Luftën e Ftohtë, ShBA-të e shpallën veten përfaqësues të vetë Zotit në tokë, njerëz që nuk kanë asnjë përgjegjësi, por vetëm interesa. Ata i kanë shpallur ato interesa të shenjta, tani është trafiku njëkahësh, që e bën botën të paqëndrueshme. Asgjë nuk do të jetë si dikur në politikën globale”, tha Putin duke folur për Shtetet e Bashkuara, në një fjalim në forumin ekonomik ndërkombëtar në Shën Petersburg.

Sa i përket sanksioneve nga Perëndimi, Putin tha kurrë nuk mund ta dëmtojnë Rusinë.

“Ata mendojnë se të gjithë të tjerët janë kolonia e tyre – nëse janë të jashtëzakonshëm, pjesa tjetër janë qytetarë të klasit të dytë. Bllokimi ekonomik kundër Rusisë nuk ka pasur kurrë ndonjë shans për sukses. Dhe armatimi i sanksioneve është një thikë me dy tehe.”

Tutje Putin tha se Rusia nuk ka asgjë kundër anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian, pas vendimit të Komisionit Evropian për të mbështetur ofertën e Kievit për t’u bërë anëtare e bllokut.

“Nuk kemi asgjë kundër. Nuk është një bllok ushtarak. Është e drejta e çdo vendi të anëtarësohet në unionet ekonomike”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Konjufca flet për takimin me Thaçin e Veselin në Hagë: Mirë janë, kanë këto shqetësime

Konjufca flet për takimin me Thaçin e Veselin në Hagë: Mirë janë, kanë këto shqetësime

Nuk shkarkohet bordi i ZRrE-së, Pal Lekaj: Oh Zoti ju vraftë

Nuk shkarkohet bordi i ZRrE-së, Pal Lekaj: Oh Zoti ju vraftë