Promovimi i qëndrueshëm i marrëdhënieve Kinë-BE, interes i përbashkët i të dy palëve

16.10.2021 15:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Promovimi i qëndrueshëm i marrëdhënieve Kinë-BE,  interes i  përbashkët i  të dy palëve

Presidenti kinez Xi Jinping zhvilloi të premten bisedime telefonike me presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel.

Xi Jinping-u vuri në dukje se, që nga fillimi i këtij viti, situata ndërkombëtare ka pësuar ndryshime të reja dhe marrëdhëniet Kinë-BE po përballen gjithashtu me probleme të reja. Kina dhe BE-ja janë dy forca të pavarura dhe partnere të gjithanshme strategjike. Të dy palët duhet të forcojnë komunikimin strategjik dhe të promovojnë bashkërisht zhvillimin e shëndetshëm e të qëndrueshëm të marrëdhënieve Kinë-BE, çka përputhet me interesat e përbashkët të të dy palëve.

Xi Jinping-u theksoi më tej se Kina dhe BE-ja duhet ta kuptojnë saktë njëra-tjetrën, të dialogojnë e bashkëpunojnë dhe të këmbëngulin në respektin dhe leverdinë e ndërsjellë. Të dyja palët duhet të thellojnë komunikimin e politikave në fushat e zhvillimit të gjelbër dhe digjitalizimit, të zgjerojnë fushat e bashkëpunimit konkret, të ndërthurin në mënyrë aktive nismën “Një brez, një rrugë” me nismën e ndërlidhshmërisë globale të BE-së dhe të forcojnë komunikimin e bashkëpunimin për çështje të tilla si ndryshimi klimatik dhe ruajtja e biodiversitetit.

Xi theksoi më tej se Kina dhe Europa janë të ndryshme në histori, kulturë, sisteme shoqërore dhe faza zhvillimi. Nuk është për t’u habitur që ato kanë disa dallime dhe konkurrencë, por gjithçka duhet të zgjidhet nëpërmjet dialogut dhe bisedimeve. Kina ka pasur gjithmonë sinqeritet për të zhvilluar marrëdhëniet me BE-në, po njëkohësisht do të mbrojë me vendosmëri sovranitetin, sigurinë dhe interesat e veta zhvillimit. Ai shprehu shpresën që pala europiane t’i përmbahet autonomisë strategjike, të dallojë të drejtën nga e gabuara dhe të përpiqet së bashku me Kinën për zhvillimin e bashkëpunimit Kinë-BE.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel theksoi nga ana e tij se ndryshimet e fundit të situatës ndërkombëtare i kanë bërë BE-në dhe vendet anëtare të njohin rëndësinë e forcimit të autonomisë strategjike. Megjithëse Europa dhe Kina kanë sisteme dhe modele të ndryshme politike, Europa dhe Kina mbështesin multilateralizmin. Të dyja palët duhet të bashkëpunojnë në luftimin e epidemisë, promovimin e rimëkëmbjes ekonomike, përballimin e ndryshimeve klimatike dhe ruajtjen e paqes dhe stabilitetit rajonal.

Zhvillimi i vazhdueshëm i partneritetit strategjik BE-Kinë përputhet me interesat e përbashkët të popujve të të dyja palëve. BE-ja do të forcojë dialogun dhe kontaktet me Kinën në frymën e respektit të ndërsjellë dhe do të menaxhojë në mënyrë efektive dallimet. Sipas Michel, BE-ja zbaton politikën e “një Kine” dhe nuk e ka ndryshuar kurrë politikën e saj në çështjet e Tajvanit. BE-ja do të zbatojë autonominë strategjike në trajtimin e çështjeve ndërkombëtare

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri kinez nxit bashkëpunimin dhe multilateralizmin ASEM

Kryeministri kinez nxit bashkëpunimin dhe multilateralizmin ASEM

Zhvillohet ceremonia e transmetimit të dokumentarit “Shija e Makaos” për 22-vjetorin e kthimit të Makaos në atdhe

Zhvillohet ceremonia e transmetimit të dokumentarit “Shija e Makaos” për 22-vjetorin e kthimit të Makaos në atdhe

Kina ul marrëdhëniet diplomatike me Lituaninë në nivelin e të ngarkuarit me punë

Kina ul marrëdhëniet diplomatike me Lituaninë në nivelin e të ngarkuarit me punë

Dialogu ASEAN- Kinë,zhvillim i vrullshëm i marëdhēnive të ndërsjellta

Dialogu ASEAN- Kinë,zhvillim i vrullshëm i marëdhēnive të ndërsjellta

Nisma “Një brez, një rrugë”, arritje të mëdha që nga nisja në 2013-n

Nisma “Një brez, një rrugë”, arritje të mëdha që nga nisja në 2013-n

25 milionë makina të prodhuara nga “Saic-Gm-Wuling”

25 milionë makina të prodhuara nga “Saic-Gm-Wuling”

Nis transmetimin dokumentari i CMG-së “Olimpiada në art”

Nis transmetimin dokumentari i CMG-së “Olimpiada në art”

Kina – 20 vite kontribut në  Organizatën Botërore të Tregtisë

Kina – 20 vite kontribut në Organizatën Botërore të Tregtisë

RCEP-i do të hyjë në fuqi së shpejti, të gjitha palët presin zbatimin e Marrëveshjes së Investimeve Kinë-BE

RCEP-i do të hyjë në fuqi së shpejti, të gjitha palët presin zbatimin e Marrëveshjes së Investimeve Kinë-BE

Presidenti kinez nxit hapjen e bashkëpunimin e APEC-ut në sfondin e pandemisë

Presidenti kinez nxit hapjen e bashkëpunimin e APEC-ut në sfondin e pandemisë

Sondazh optimist për një ecuri pozitive

Sondazh optimist për një ecuri pozitive

Komunikata: Përpjekjet 100-vjeçare të PKK-së kanë çelur rrugën e drejtë për rilindjen e kombit kinez

Komunikata: Përpjekjet 100-vjeçare të PKK-së kanë çelur rrugën e drejtë për rilindjen e kombit kinez

CIIE, 70.72 miliardë dollarë marrëveshje paraprake të nënshkruara

CIIE, 70.72 miliardë dollarë marrëveshje paraprake të nënshkruara

Kina rrit ndihmën për zonat e goditura nga përmbytjet me afrimin e dimrit

Kina rrit ndihmën për zonat e goditura nga përmbytjet me afrimin e dimrit

Stuhitë e dëborës pengojnë fluturimet dhe shkaktojnë dëme në disa zona të Kinës

Stuhitë e dëborës pengojnë fluturimet dhe shkaktojnë dëme në disa zona të Kinës

Shija” e Ekspozitës së 4-t Ndërkombëtare të Importit të Kinës

Shija” e Ekspozitës së 4-t Ndërkombëtare të Importit të Kinës