Presidentja takon Cholletin dhe Escobarin, u thotë se SHBA është kyçe për përmbylljen e suksesshme të dialogut

E publikuar: 18/09/2023 23:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë qëndrimit në New York është takuar me nënsekretarin e Departamentit të Mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Derek Chollet dhe Gabriel Escobarin, emisarin amerikan për Ballkanin Perëndimor.

Për këtë, Osmani ka thënë se roli i SHBA-ve është kyç për të përfunduar ky proces.

Ajo ka shkruar në Twittter për rëndësinë e qasjes parimore ndaj zbaitmit të marrëveshjeve.

”Me Chollet dhe Escobar diskutuam zhvillimet në dialog. Theksova rëndësinë e një qasjeje parimore për zbatimin e plotë dhe të balancuar të marrëveshjeve dhe se roli i SHBA-ve është kyç për të përfunduar me sukses procesin, duke i hapur rrugën njohjes reciproke”, ka thënë Osmani.

Më 14 shtator takimi në Bruksel ka mbaruar pa rezultat. Pas atij takimi Borrell ka thënë se Kurti nuk e ka pranuar propozimin e BE-së.

Por Kurti gjatë një adresimi për media të hënën, ka deklaruar se ka pasur koordinim në mes Vuçiqit dhe Miroslav Lajçakut, emisarit të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi.

Pos kësaj akuze, Kurti i ka dërguar letër Uashingtonit, Berlinit, Parisit e Romës për të i njoftuar siç ka thënë ai deformimit të dialogut Kosovë – Serbi.

Çështja më e komplikuar vazhdon të mbetet ajo e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.