Presidentja Osmani për ftesën e Listës “Guxo” dhe Alternativës: Tek e fundit, si e para vendit, unë vendosi kë ta ftoj

13.09.2021 20:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidentja Osmani për ftesën e Listës “Guxo” dhe Alternativës: Tek e fundit, si e para vendit, unë vendosi kë ta ftoj

Presidentja Vjosa Osmani iu është kundërpërgjigjur partive opozitare lidhur me ftesat e subjekteve politike në takimin konsultativ që mbajtën me të.

Osmani, në një konferencë për medie pas takimit, ka thënë se ka ftuar të gjitha subjektet politike parlamentare.

“Përveç këtyre e kam ftuar edhe z. Pacolli, i cili është vetëm një deputet, përveç kësaj janë ftuar të gjitha partitë e përfaqësuara nga pakica. Tek e fundit, si e para vendit, unë vendosi se kë ta ftoj në takimin me mua”, deklaroi ajo.

Reagimi i saj vjen pas deklarimeve të partive opozitare pas përfundimit të takimit konsultativ me presidenten, të cilët e konsideruan të papranueshme ftesën e subjekteve politike që nuk janë pjesë e garës zgjedhore lokale.

“Në fillim shprehëm rezervat tona për pjesëmarrjen e dy partive të pacertifikuara në këtë takim”, deklaroi ndër të tjera Abdixhiku.

“Ato [Lista Guxo, Alternativa] e patën fjalën, ne t’iu them të drejtën e shprehëm habinë për prezencën e tyre sepse Lista Guxo dhe Alternativa nuk janë parti politike të certifikuara për këtë proces zgjedhor e as për procesin e vitit 2017, bile Lista Guxo nuk figuron as në regjistrin e partive politike fare. Ka qenë në autoritetin e presidentes, ajo ka vendosur t’i ftojë, nuk mund t’i komentojë raportet e tyre personale”, është shprehur Krasniqi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Blinken vlerëson perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor

Blinken vlerëson perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor

Në Serbi, Christopher Hill cilësohet si diplomat me “duar të fuqishme”

Në Serbi, Christopher Hill cilësohet si diplomat me “duar të fuqishme”

Bekim Haxhiu: Përjashtimi nga PDK-ja, nderi më i madh që mund të ma bëjnë

Bekim Haxhiu: Përjashtimi nga PDK-ja, nderi më i madh që mund të ma bëjnë

Prodhuesit vendorë paralajmërojnë ngritje të çmimeve deri në 40%

Prodhuesit vendorë paralajmërojnë ngritje të çmimeve deri në 40%

Nacionalistët serbë u nisen për në Kosovë por u detyruan të kthehen prapa, nuk kishin test PCR

Nacionalistët serbë u nisen për në Kosovë por u detyruan të kthehen prapa, nuk kishin test PCR

Kështu e arsyetoi sot Kurti mos-shkarkimin e Goran Rakiqit

Kështu e arsyetoi sot Kurti mos-shkarkimin e Goran Rakiqit

Kurti nuk do ta shkarkojë Rakiqin

Kurti nuk do ta shkarkojë Rakiqin

Punime në rrjet, këto vende nesër mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, këto vende nesër mbesin pa rrymë

Mos ia mësyni Kosovës me vetëm një dozë të vaksinës, MSH del me njoftim

Mos ia mësyni Kosovës me vetëm një dozë të vaksinës, MSH del me njoftim

Sekretari amerikan: Do të punojmë për forcimin e partneritetit me Serbinë

Sekretari amerikan: Do të punojmë për forcimin e partneritetit me Serbinë

Ministri Mehaj mbështetet fuqishëm nga autoritetet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së

Ministri Mehaj mbështetet fuqishëm nga autoritetet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së

Kapen 15.000 mijë litra alkool i prodhuar ilegalisht në Gjakovë

Kapen 15.000 mijë litra alkool i prodhuar ilegalisht në Gjakovë

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

Bie numri i të vaksinuarve, vetëm 7 mijë e 154 doza u dhanë

Bie numri i të vaksinuarve, vetëm 7 mijë e 154 doza u dhanë

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi