Presidenti kinez nxit hapjen e bashkëpunimin e APEC-ut në sfondin e pandemisë

14.11.2021 13:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti kinez nxit hapjen e bashkëpunimin e APEC-ut në sfondin e pandemisë

Presidenti kinez Xi Jinping mori pjesë të premten në Mbledhjen e 28-të të Liderëve Ekonomikë të Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit (APEC) në Pekin nëpërmjet lidhjes me video. Në fjalën e vet në këtë mbledhje, kreu i shtetit kinez u kërkoi anëtarëve të kësaj organizate të ndërtojnë një bashkësi të Azi-Paqësorit me një të ardhme të përbashkët, me hapje e gjithëpërfshirje, me rritje të nxitur nga risitë, me një ndërlidhje më të madhe dhe me bashkëpunim me përfitime të ndërsjella.

Ky vit shënon 30-vjetorin e anëtarësimit të Kinës në APEC. Këto kanë qenë tre dekada të thellimit të reformave e hapjes për Kinën dhe të zgjerimit të bashkëpunimit ekonomik në gjithë Azi-Paqësorin. Ky rajon është bërë fuqia ekonomike më dinamike dhe më premtuese në nivel global, duke qëndruar në pararojë të zhvillimit ekonomik botëror dhe duke dhënë ndihmesë për rritjen globale dhe mirëqenien e njerëzve në rajon.

Xi Jinping-u propozoi që të bëhen përpjekje në drejtimet e mëposhtme:

Së pari, të çohet përpara bashkëpunimi kundër COVID-19 dhe të nxitet rimëkëmbja ekonomike. Kina ka njoftuar se do t’i ofrojë dy miliardë doza vaksinash botës gjatë këtij viti, ndërsa deri më tani ka dhënë mbi 1.7 miliardë doza. Kina ka propozuar së fundmi një Nismë Veprimi për Bashkëpunimin Global mbi Vaksinat dhe ka premtuar të ofrojë tre miliardë dollarë amerikanë gjatë tre vjetëve të ardhshëm për të mbështetur reagimin ndaj COVID-19 dhe rimëkëmbjen ekonomike e shoqërore në vendet e tjera në zhvillim.

Së dyti, të zgjerohet hapja ekonomike e Azi-Paqësorit. Hapja është element jetik për bashkëpunimin e Azi-Paqësorit. Kina mirëpret hyrjen në fuqi të Partneritetit të Gjithanshëm Ekonomik Rajonal (RCEP) sipas planit vitin e ardhshëm dhe ka aplikuar për t’iu bashkuar Marrëveshjes Gjithëpërfshirëse dhe Progresive për Partneritetin e Trans-Paqësorit (CPTPP).

Së treti, të promovohet zhvillimi i drejtuar nga risitë dhe ekonomia digjitale.

Së katërti, të realizohet zhvillimi i gjithanshëm dhe i vazhdueshëm.

Sivjet është 100-vjetori i themelimit të Partisë Komuniste të Kinës (PKK). Është objektivi i pandryshueshëm i PKK-së për të siguruar një jetë më të mirë për mbi 1.4 miliardë kinezë dhe për të promovuar paqen dhe zhvillimin e njerëzimit. Tani Kina ka nisur një rrugëtim të ri drejt ndërtimit të plotë të një vendi socialist modern. Kina do të zgjerojë në mënyrë të palëkundur hapjen dhe do të ndajë mundësitë e zhvillimit të saj me anëtarët e APEC-ut dhe mbarë botën, vuri në dukje Xi Jinping-u.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zëdhënësi: Pjesëmarrja e rajonit të Tajvanit në ABSh duhet bërë në përputhje me parimin e “Një Kine”

Zëdhënësi: Pjesëmarrja e rajonit të Tajvanit në ABSh duhet bërë në përputhje me parimin e “Një Kine”

Nisma e Sigurisë Globale ,investim për paqen

Nisma e Sigurisë Globale ,investim për paqen

Shangai arrin momentin kyç të “zero-COVID”, do të kthehet në normalitet me faza

Shangai arrin momentin kyç të “zero-COVID”, do të kthehet në normalitet me faza

Wang Yi: 50 vjetori i rivendosjes së marëdhenieve Kinë-Japoni, një mundësi për të konsoliduar themelet politike të marëdhënieve

Wang Yi: 50 vjetori i rivendosjes së marëdhenieve Kinë-Japoni, një mundësi për të konsoliduar themelet politike të marëdhënieve

Zgjerohen sektorët ku nxiten investimet e huaja

Zgjerohen sektorët ku nxiten investimet e huaja

Kina do të krijojë spitale të përhershme COVID-19 për frenimin afatgjatë të virusit

Kina do të krijojë spitale të përhershme COVID-19 për frenimin afatgjatë të virusit

Kina dërgon me sukses anijen kozmike të mallrave “Tianzhou-4” për në stacionin hapësinor

Kina dërgon me sukses anijen kozmike të mallrave “Tianzhou-4” për në stacionin hapësinor

Kina rithekson pozicionin e paanshëm lidhur me Ukrainën

Kina rithekson pozicionin e paanshëm lidhur me Ukrainën

Fituesit e Çmimeve Televizive dhe Kinematografike të Festivaleve të Nju-Jorkut 2022 u shpallën më 26 prill në Galanë e Rrëfimtarëve të zhvilluar në mënyrë virtuale

Fituesit e Çmimeve Televizive dhe Kinematografike të Festivaleve të Nju-Jorkut 2022 u shpallën më 26 prill në Galanë e Rrëfimtarëve të zhvilluar në mënyrë virtuale

Forumi i Boaos,  nxitje e bashkëpunimit dhe e solidaritetit rajonal

Forumi i Boaos, nxitje e bashkëpunimit dhe e solidaritetit rajonal

Zhvillohet në Gjenevë Videofestivali i 2-të i Gjuhës Kineze i CMG-së

Zhvillohet në Gjenevë Videofestivali i 2-të i Gjuhës Kineze i CMG-së

Opinione nga e gjithë shoqëria për qeverisjen e vendit

Opinione nga e gjithë shoqëria për qeverisjen e vendit

Presidenti kinez Xi Jinping zhvilloi të premten pasdite një bisedë telefonike me homologun e vet rus Vladimir Putin

Presidenti kinez Xi Jinping zhvilloi të premten pasdite një bisedë telefonike me homologun e vet rus Vladimir Putin

Kina synon nxitjen e bashkëpunimit me Rusinë në të gjitha fushat

Kina synon nxitjen e bashkëpunimit me Rusinë në të gjitha fushat

Galaja e Festës së Pranverës 2022 e CMG-së i paraqet audiencës botërore bukurinë e kulturës kineze

Galaja e Festës së Pranverës 2022 e CMG-së i paraqet audiencës botërore bukurinë e kulturës kineze

Presidenti Xi Jinping uron popullin kinez me rastin e Festes se Pranveres

Presidenti Xi Jinping uron popullin kinez me rastin e Festes se Pranveres