Presidenti i Maqedonisë së Veriut: Ndryshimi i kufijve do të çonte në një “banjë gjaku”

28.04.2021 15:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti i Maqedonisë së Veriut: Ndryshimi i kufijve do të çonte në një “banjë gjaku”

Lëvizja e kufijve në Ballkan do të çonte në një luftë shkatërruese të menjëhershme, ka thënë presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Komentet e kreut të shtetit maqedonas vijnë pas publikimit të një “non-paper” së fundmi që mbron rivendosjen e kufijve të shteteve tashmë të formuara pas shpërbërjes së Jugosllavisë, shkruan Euronews.
Dokumenti i nënshkruar, i quajtur si “non-paper” në qarqet diplomatike, propozon zgjerimin e Serbisë, Kroacisë dhe Shqipërisë në dëm të Bosnjë-Hercegovinës, Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës.

“Ju nuk mund të ndryshoni kufijtë në Ballkan dhe të mos keni një të njëjtën ditë pasdite një banjë gjaku, aq e thjeshtë sa ajo”, tha Pendarovski në një intervistë për Euronews.

Pendarovski tha se ai kurrë nuk do të pranonte ndryshimet e kufijve në Maqedoninë e Veriut, duke argumentuar se kostoja njerëzore që sjellin këto transformime është shumë e rëndë për t’u përballuar.

“Shkëmbimi i fundit i njerëzve dhe territoreve afër kontinentit Evropian ndodhi në 1923 me marrëveshjen e Lozanës midis [asaj që ishte atëherë] Turqisë dhe Greqisë, dhe nën kujdesin e rëndë dhe monitorimin e fuqisë së madhe të asaj periudhe të kohës”.

“Ju mund të flisni me disa nga brezat e ardhshëm të atyre njerëzve që vuajtën më shumë në atë periudhë të kohës. Ata ende mbajnë shenja të rënda në shpirtrat e tyre dhe kurrë nuk kanë qenë për të parë shtëpitë e tyre. Kjo ndryshoi plotësisht demografinë në disa pjesë të Turqisë së sotme dhe disa pjesë në Greqinë e sotme”.

Pendarovski mes tjerash thotë se as nuk mund të mendojë për rrjedhjen e mundshme të këtij skenari pasi do të shihnim vuajtje të tmerrshme të njerëzve.

“Kështu që nuk do të doja të mendoja fare për atë rrjedhë të mundshme të skenarit sepse do të shohim vuajtje të tmerrshme të njerëzve të zakonshëm. Ata që po vizatojnë ose rishikojnë hartat në tryezë, ata nuk po vuajnë. Dhe ne kemi mjaft nga ato në historinë e Ballkanit”, është shprehur Pendarovski.

Teksa vërtetësia e këtij “non-paper” nuk është verifikuar edhe megjithatë ka shkaktuar zemërim dhe tronditje në të gjithë Ballkanin, ku tema e kufijve mbetet një çështje mjaft e diskutueshme dhe përçarëse.

Disa vende dhe anëtarë të Parlamentit Evropian e kanë refuzuar përfshirjen e tyre në këtë “non-paper” institucionet e BE-së janë përmbajtur nga dhënia e ndonjë reagimi zyrtar.

“Ato [institucionet e BE] duhet të dënojnë këto ide, pavarësisht se kush është krijuesi, i cili është lajmëtari i këtyre ideve,” tha Pendarovski, duke pranuar se nuk din më shumë detaje rreth dokumentit përveç atyre që u dhanë në shtyp.

“[Këto ide] janë shumë të rrezikshme, veçanërisht në rajon, i cili ka qenë kohët e fundit nga ajo seri e përgjakshme e luftërave të fundit ballkanike në vitet 1990.

Ne kemi më shumë se 100 mijë njerëz të vrarë në të gjithë rajonin, miliona të zhvendosur, dëmtime të mëdha në shtëpitë e tyre. Më e mira dhe më e ndritshmja ka lënë pafundësisht rajonin dhe vendlindjet e tyre”, ka thënë Pendarovski.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Cufaj nuk e prishë “terezinë”, refuzon të flasë për mërgimtarët që u nisën nga Frankfurti: Provo telefonoje ambasadorin gjerman, a ta hapë telefonin ai

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar