Prej paralajmërimit për dorëheqje deri tek presionet e ndërkombëtarëve, dekodohen dramat e Vuçiq’it

E publikuar: 24/01/2023 10:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vucic

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një mbledhje të jashtëzakonshme në selinë e SNS-së ka njoftuar largimin e tij nga kryesia e partisë. Dhe sikur të thuash “tre katër tani” llogaritë sociale të progresistëve po mbushen me foto ujqërsh, kryetari i Bordit Ekzekutiv Darko Glishiq ka një përfshirje dramatike në emisionin “Hit Tvit” në Pink, shpallet prania e Vuçiqit në seancën e sotme të qeverisë, e më pas fjalim i jashtëzakonshëm para qytetarëve.

Sipas bashkëbiseduesve të Nova.rs, me shumë gjasa po shohim një tjetër dramë të vënë në skenë në zyrën e presidentit të vendit me një epilog gjoja të pasigurt.

Gjithçka u realizua pas takimit të paralajmëruar të Vuçiqit me pesë përfaqësuesit e SHBA-së dhe BE-së, të cilët, sipas presidentit, i paraqitën Serbisë një ultimatum serioz.

Më pas Vuçiq në një mbledhje të jashtëzakonshme në SNS i ka njoftuar kolegët e partisë për presionet nga Perëndimi. Dyshohet se dikush ka guxuar të kundërshtojë Vuçiqin dhe ai ka thënë se është i gatshëm të tërhiqet nëse dikush mendon se mund të bëjë më mirë dhe më pas, sipas mediave të regjimit, në mënyrë demonstrative është larguar nga takimi. Me të ishte edhe kryetari i Kuvendit Kombëtar Darko Glishiq, i cili më pas mori pjesë në programin “Hit Tvit” në Pink, ku tha se nëse Vuçiq i përmbahet asaj që tha, do të thotë fundi i SNS-së.

Ujqërit u shfaqën në llogaritë e rrjeteve sociale të anëtarëve të SNS si në komandë. Nga ministri i mbrojtjes Millosh Vuçeviq, përmes ministres së kujdesit familjar Darija Kisiq, ministrit të ndërtimtarisë, transportit dhe infrastrukturës Goran Vesiq, kryetarit të qeverisë krahinore Igor Miroviq, deputetes Nevena Gjuriq, madje edhe drejtorit së Fondit PIO Relja Ognjenoviq.

Të gjithë u bënë ujqër vetëm së fundmi, pasi Vuçiq e përdori këtë term për herë të parë në një takim me Serbët e Kosovës në Rashkë, e më pas në Instagram ku shkroi:

“Nëse të fillojnë të të gjuajnë si lepuj, atëherë ka mbaruar, atëherë nuk ka më marrëveshje, nuk ka asgjë. Nëse na kapin njërin, ose dy prej nesh si lepuj, nuk ka më lepuj, ata lepuj bëhen ujqër”.

Dhe kështu u aktivizuan ujqërit në profilet e SNS me mesazhin: “President, ujqërit tuaj janë gjithmonë me ju”.

Dhe në fakt, sipas drejtorit të lajmeve të televizionit Nova Slobodan Georgiev, shumica e njerëzve do t’i thoshin atij – “edhe për sa kohë plako”.

Mbahu legjend

“Ndoshta në gjithë atë histori ka diçka që është dramë, por këtë herë ka edhe gjëra të vërteta në atë dramë. Ai kishte pesë persona atje në të njëjtën kohë dhe të gjithë i thanë të njëjtën gjë. Pyetja është se çfarë do të vendosin. Krahas këtyre çështjeve të rënda, sërish kemi situatën shoqëruese dramatike me të cilën jemi mësuar me njoftimin e tij për largimin, ankimet dhe mbështetjen e kolegëve të tij partiak. Sinqerisht mendoj se ankimet dhe ulërima e tij tani janë si ” edhe për sa kohë plako, ne të duam, por…”. Me stil mbahu legjend,” thotë Georgiev.

Shpjegon edhe pse çdo gjë edhe një herë duket si një shfaqje, të cilën e kemi parë shumë kohët e fundit.

“Unë mendoj se është e gjitha PR e tyre. Të mos gënjejmë, kush nga SNS mund t’i dalë përballë dhe t’i thotë “nuk mund të bëhet më kështu”. Epo as ata nuk dinë gjë, ai i informon për çdo gjë. Ata e dinë se çfarë u thotë. Njësoj siç thonë pa problem kryeministrja Brnabiq dhe ministri i Jashtëm Ivica Daçiq se nuk e dinë se çfarë ka biseduar me të pesëshen. Derisa komisionet të fillojnë të votojnë një nga një, si kur e zëvendësuan Nebojsha Stefanoviqin, mendoj se është një histori boshe për largimin e tij dhe për lajthimin e opinionit”.

Është shaka

Politologu Cvijetin Milivojeviq shpreson se ky nuk është një tjetër shfaqje e Vuçiqit për të shkëputur vëmendjen e publikut nga problemi real, edhe pse gjithçka po shkon në atë drejtim.

“Ndoshta kjo është një përpjekje për të manovruar, për të blerë kohë për të marrë një vendim lidhur me kërkesat e BE-së dhe SHBA-së. Ndoshta Vuçiq, duke shpallur dorëheqjen si kryetar partie, e ndoshta edhe si kryetar shteti, dëshiron të sigurojë edhe një muaj, me koston e shkuarjes në zgjedhje të reja. Përndryshe, është thjesht propagandë, dhe kështu duket. Po të donte vërtet një lloj uniteti, ai si president i vendit do të kishte biseduar dje me përfaqësuesit e të gjitha organizatave politike. Në vend të kësaj ka biseduar me Darko Glishiqin, Neven Gjuriqin, Dragan Šormazin… Është shaka”, përfundon Milivojeviq.

Të bashkohemi

Kujtojmë se Vuçiq bëri thirrje për unitet pas takimit me pesëshen diplomatike. Me atë rast, ai u takua me përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-së dhe të dërguarin special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, këshilltarë për politikës së jashtme dhe të sigurisë Presidentit të Republikës së Francës dhe Kancelarit të Republikës Federale të Gjermanisë, Emanuel Bono dhe Jens Plettner dhe këshilltarit diplomatik të Kryeministrit të Republikës së Italisë, Francesco Talo.

Me atë rast u tha se nuk do të braktiset plani gjermano-francez për Kosovën, i cili në pikën e katërt parasheh pëlqimin e Serbisë për hyrjen e Kosovës në të gjitha organizatat ndërkombëtare, e kjo do të thotë në OKB, të cilën Vuçiq Vuçiç ka nënvizuar si një vijë të kuqe, pra diçka me të cilën Serbia nuk do të pajtohet.

Për momentin duket se po shqyrtohet edhe ky opsion, pasi Vuçiq pas takimit ka theksuar se Serbia është e gatshme që me një rezervë të punojë në konceptin dhe ta zbatojë planin e ofruar për Kosovën. Ai gjithashtu bëri të ditur se në ditët në vijim do të zhvillojë konsultime për këtë çështje me anëtarët e Qeverisë, Kuvendit dhe të gjitha grupet sociale, ndërsa më pas bëri thirrje për unitet në Instagram:

“Dje ishte një nga ditët më të vështira për Serbinë dhe kurrë nuk u fsheha nga njerëzit kur ndodhin gjëra të tilla. Do të kemi shumë telashe dhe probleme me të cilat do të përballemi në të ardhmen dhe për këtë kemi nevojë për unitet”, tha Vuçiq.

Sidoqoftë, për momentin, mbështetja vjen vetëm nga Instagram dhe Twitter i anëtarëve të SNS./Nova.rs