Petkoviq: Kurti po mashtron, dëshiron të bëjë gjithçka për ta penguar dialogun

01.06.2021 15:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Petkoviq: Kurti po mashtron, dëshiron të bëjë gjithçka për ta penguar dialogun

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Kosovës, Petar Petkoviq ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, se “nuk mund të formohet asociacion njëetnik”, transmeton Gazeta Express.

Në deklaratë, Petkoviq tha se Kurti po mashtron dhe po gënjen.

“Sot është bërë e qartë se leximi i dëshirës së pretenduar të Albin Kurtit për dialog është gënjeshtra dhe mashtrimi më i zakonshëm, sepse ai po bën gjithçka për të penguar çdo mundësi të negociatave dhe marrëveshjeve me pengesa dhe shantazhe”, tha ai.

“Beogradi zyrtar nuk do të pranojë asnjë interpretim të njëanshëm ose përpjekje për ta rishikuar Marrëveshjen e Brukselit, për të cilën po flet tash Albin Kurti. Deklarata e Kurtit shkel drejtpërdrejt, jo vetëm marrëveshjen e Brukselit tq vitit 2013, por edhe çdo mundësi për një marrëveshjeje të radhës”, thuhet në deklaratë.

Sipas Petkoviq, “Beogradi zyrtar vazhdimisht do të insistojë në formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, siç u dakordua tetë vjet më parë”.

“Unë pres që Bashkimi Evropian, si ndërmjetësues në dialog, të vendosë qartë për interpretime të tilla të njëanshme të Prishtinës. Si është e mundur të arrihet ndonjë marrëveshje e re me Prishtinën, nëse sot dëshmojmë shkelje të hapura dhe mohime të të gjitha marrëveshjeve të arritura deri më tani. Beogradi mbetet i përkushtuar ndaj dialogut si mekanizmi i vetëm për gjetjen e një zgjidhje kompromisi, por nuk do të jetë pjesëmarrës i heshtur në monologun e një pale negociuese, por do të këmbëngulë vazhdimisht, argumentimisht dhe fuqimisht për të përmbushur gjithçka që është rënë dakord deri më tani, si një parakusht për bisedime të mëtejshme për normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën”, thuhet në deklaratën e Petkoviq.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi