Petkoviq i reagon Rashiqit për deklaratën për Asociacionin

E publikuar: 17/11/2023 13:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Drejtori i Zyrës për Kosovë Petar Petkoviq, ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të Kosovës për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, se themelimi i Asociacionit do t’i shuajë institucionet e Republikës së Serbisë në Kosovë.

“Marrëveshja e vitit 2013 dhe 2015 parasheh vazhdimin e funksionimit të të gjitha institucioneve serbe, të cilat për dallim nga situata aktuale do të mbrohen nën ombrellën e Asociacionit. Ministri i Kurtit vazhdon të shpikë, sepse vetëm kaq di”, ka shkruar Petkoviq në X.

Në një prononcim për Radio Kim, Rashiq ka thënë se Asociacioni u paraqitet serbëve në Kosovë si diçka e madhe, por që nuk do të jetë.

“Në momentin që ndodh, të gjitha institucionet, jo vetëm disa, por të gjitha institucionet që financohen nga buxheti i Republikës së Serbisë, thjesht mbyllen ose do të mbyllen. Disa thonë se metoda më logjike apo supozimi më logjik në këtë rast është që të gjitha ato institucione që tani financohen nga Republika e Serbisë thjesht të transferohen në atë institucion që më vonë mund të quhet Bashkimi i Komunave Serbe dhe kështu t’u jepet. mundësia që ata të mund të veprojnë në rrugë legale për institucionet kosovare nën patronazh apo patronazh, siç është në këtë rast Asociacioni”, tha Rashiq.

Duke iu përgjigjur kësaj deklarate, Petkoviq tha se Rashiq po i bënte kuptim Asociacionit të Komunave Serbe.

“Ministri i Kurtit Rashiq dëshiron në çdo mënyrë që me urdhër të shefit të tij t’i bëjë kuptim Asociacionit dhe asgjë nuk kuptohet në dialog. Ai që tha se Asociacioni është shoqatë e xhivxhanëve është i fundit që mund të komentojë Asociacionin”, ka thënë ai në X.